کیست سینوویال کمر

کیست سینوویال کمر کیسه ای پر از مایع است که در امتداد ستون فقرات ایجاد می شود. این عارضه ممکن است منجر به علائمی از جمله درد، سوزن سوزن شدن، گرفتگی در ناحیه پاها و کمر شود.

معمولا راهکارهای درمانی که برای این بیماری در نظر می گیرند، شامل مواردی از جمله تزریق، تجویز دارو و بررسی فیزیکی توسط پزشک است.

کیست سینوویال کمر به دنبال انحطاط مفصل فاست مهره های ستون فقرات رخ می دهد. اکثر این کیست ها در قسمت پایین ستون فقرات ایجاد می شود.

معمولا این عارضه نادر است و علائمی ندارد. لازم به ذکر است که این کیست ها سرطانی یا کشنده نیستند. با این حال باعث ایجاد مشکلاتی در ستون فقرات از جمله تنگی کانال نخاعی می شوند.

کیست سینوویال چگونه ایجاد می شود

زمانی که مفصل فاست در ستون فقرات تجزیه می شود، باعث تولید مایع بیشتری نسبت به یک مفصل سالم خواهد شد. این مایع تولید شده برای مفصل آسیب دیده موثر عمل می کند. مایع تولید شده به روانکاری و حرکت راحت تر مفصل کمک می کند.

با این حال گاهی اوقات در واکنش به این مایع تولید شده کیست ایجاد می شود. مایع تجمع یافته در کیست خطرناک نیست.

تا زمانی که کیست سینوویال کمر فشاری به ستون فقرات ایجاد نکند، مشکلی پیش نخواهد آمد. حتی کیست های بزرگ نیز به ندرت باعث ایجاد مشکل می شوند.

چه علائمی دارد؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم این عارضه به ندرت باعث ایجاد علائم می شود. در اغلب موارد به قدری بزرگ می شود که باعث اختلال در ستون فقرات شده و در این مواقع است که بیمار متوجه این کیست می شود.

در این مرحله ممکن است کیست شروع به ایجاد علائم تنگی کانال نخاعی کند. از علائم این عارضه می توان به چنین مواردی اشاره کرد:

  • احساس درد در قسمت پایین کمر
  • افزایش درد و علائم هنگام ایستادن و تسکین هنگام نشستن
  • احساس درد در یک یا هر دو پا
  • بی حسی یا گزگز در یک یا هر دو پا
  • احساس درد از پشت ساق پا تا پایین
  • احساس گرفتگی دردناک در پاها

علائم کیست سینوویال کمر

عوامل خطرساز

کیست سینوویال کمر در افراد مسن بسیار شایع تر است؛ چرا که این عارضه به دنبال تحلیل رفتن ستون فقرات رخ می دهد. به ندرت مشاهده می شود که افراد زیر 50 سال دچار چنین مشکلی شوند.

چگونه تشخیص داده می شود

این عارضه با انجام MRI قابل مشاهده است. با انجام این عکسبرداری به پزشک این امکان داده می شود تا داخل ستون فقرات قابل مشاهده باشد و هرگونه مشکل تشخیص داده شود.

سایر آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی یا اشعه ایکس گاهی به تشخیص این کیست کمک می کند. در صورتی که پزشک کیست را پیدا کند، ممکن است به شما توصیه کند تا اسکن های بیشتری برای بررسی هر گونه آسیب احتمالی به ستون فقرات انجام دهید.

آیا کیست سینوویال کمر خطرناک است

به ندرت این کیست خطرناک می شود. در برخی موارد ممکن است این بیماری باعث وضعیتی به نام سندرم دم اسبی شود.

این سندرم یک وضعیت جدی است و نیاز به مراقبت های فوری توسط پزشک دارد. این بیماری می تواند در ستون فقرات کمر تاثیرگذار باشد. زمانی که ریشه های عصبی تحت فشار قرار گیرند، حس و توانایی حرکت خود را از دست می دهید.

چنین وضعیتی می تواند اعصاب دیگر مانند اعصاب متصل به مثانه و روده را نیز تحت تاثیر قرار دهد. اگر برای درمان این بیماری سریع اقدام نکنید می تواند همراه با آسیب دائمی باشد و برای بازیابی عملکرد خود دچار مشکل شوید.

درمان کیست سینوویال کمر

چه روش های درمانی دارد

از گزینه های غیرجراحی درمانی می توان به چنین مواردی اشاره کرد:

داروی مسکن

داروهای مسکن بدون نسخه به کاهش درد ناشی از کیست کمک می کند. در صورتی که این موارد کمک کننده نباشد، پزشک داروهای قوی تری را تجویز می کند.

بررسی کیست

گاهی اوقات ممکن است پس از معاینه، پزشک این پیشنهاد را به شما بدهد که اگر علائم اذیت کننده ای ندارید، هیچ اقدامی برای رفع آن انجام ندهید.

در صورتی که کیست بزرگ و باعث ایجاد علائم شد می توانید برای درمان اقدام کنید.

خودداری از برخی فعالیت ها

اگر علائم شما تنها با فعالیت های خاصی مانند ورزش یا به واسطه شغلی که دارید رخ می دهد، پزشک توصیه به اصلاح برخی از فعالیت های شما می کند تا در نهایت به کاهش علائم کمک کند.

تمرینات کششی ملایم و انجام برخی از تمرینات ورزشی نیز می تواند در تسکین کمک کننده باشد. اما قبل از انجام هر اقدامی برای درمان باید با پزشک مشورت داشته باشید.

تزریقات

برای درمان کیست سینوویال کمر از دو نوع تزریق کمک گرفته می شود. مورد اول اینکه با تزریق، مایع را از کیست تخلیه می کنند. در نهایت پس از خارج کردن مایع، استروئید برای کاهش التهاب و تورم وارد می شود. 

مورد دوم تزریق، تزریق استروئید اپیدورال است. این مورد برای تسکین درد ناشی از کیست سینوویال مورد استفاده قرار می گیرد. این روش درمانی برای رفع کیست نیست، تنها برای تسکین درد تجویز می شود.

در مواقع نادر اگر این روش های نام برده شده موثر نباشد، در نهایت پزشک عمل جراحی را برای برداشتن کیست توصیه می کند. این نوع جراحی درمان سختی نیست؛ اما بیمار برای رسیدن به بهبودی مطلوبی نیاز به زمان دارید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *