دکتر فاطمه طاهریان / تشخیص و درمان بیماری های مغز و اعصاب / نوار عصب عضله چیست و چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

نوار عصب عضله چیست و چگونه انجام می شود؟

نوار عصب عضله یا الکترومیوگرافی که گاهی به آن تست عصب نیز گفته می شود یک روش تشخیصی است که برای بیماریهای اعصاب و عضله استفاده میشود. تشخیص و ارزیابی عملکرد عصب های محیطی بدن ، تشخیص وجود و شدت دیسک گردن ، احساس گزگز شدن یا بی حسی دست و پا ، دردهای ناشی از دیسک و … به وسیله تست نوار عصب امکان پذیر است.

این تست برای کسانی که درد پا، درد دست و یا درد کمر دارند بسیار مناسب است زیرا به سرعت علت درد را تشخیص داده و سپس  می توان با مشورت پزشک متخصص درمان موثر را انجام داد. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا درباره این تست بیشتر بدانیم.

نوار عصب عضله تست تهران

نوار عصب و عضله چیست؟

بدن انسان به طور معمول مولد اکتریسیته است و الکتریسیته تولید شده برای انتقال پیام های بین مغز و بقیه اندام ها هدف گذاری شده اند. انتقال این پیام ها به صورت حس هایی مانند لامسه، درد،گرما، سرما، فشار و دیگر حس هایی که در بدن وجود دارد مانند بینایی و شنوایی و .. از مغز از طریق اعصاب های عصبی که همان الکتریسیته ها هستند انجام می شود.

به همین شکل دستورات مغز به اندام ها برای انجام حرکات و یا واکنش های طبیعی بدن به وسیله همین عصب ها انجام می پذیرد. زمانی که این عصب ها به درستی وظیفه انتقال پیام ها را انجام نمی دهند، انتقال پیام ها و انتقال این امواج الکترونیکی دچار اختلال می شوند.

روشی برای تشخیص این اختلالات وجود دارد که به وسیله آن می شود شدت و سرعت و دیگر خصوصیات این امواج الکترونیکی را مورد بررسی قرار داد که یکی از راه های این تست، نوار عصب و عضله است.

آیا نوار عصب و عضله خطرناک است ؟

نوار عصب و عضله برخلاف آزمایشات دیگر مانند ام آر ای و سی تی اسکن، یک تست غیر تهاجمی و ساده است و اشعه ای در آن وجود ندارد، در نتیجه برای بدن مضر نیست.

این تست به علت بی خطر بودن و بدون استفاده از اشعه حتی در دوران بارداری و یا حتی برای نوزاد برای تشخیص بررسی صدمه عصب و شبکه بازویی انجام می شود.

نام دیگر تست نوار عصب و عضله، الکترومیوگرافی است.

نوار عصب عضله از دو بخش تشکیل شده اند که عبارتند از EMG و NCV که به اختصار درمورد آنها توضیحاتی خواهیم داد:

EMG  یا نوار عضله

این بخش از نوار عصب و عضله معروف به نوار عضله است،EMG برای ثبت اطلاعات رفتار های عضلات انجام می شود به صورتی که، وقتی سیگنال های عصبی به عضلات می رسند و انقباض عضلات را مدیریت می کنند.

تست نوار عضله اطلاعات عضلات را در این زمانی که سیگنال ها می رسند بررسی و ثبت می کند.

بیشتر بخوانید
درمان تشنج در بزرگسالان

اگر بعد از انجام تست نوار عضله مشکلی تشخیص داده شد به این معنی است که شما با یک بیماری عصبی عضلانی درگیر هستید .

NCV یا نوار عصب

NCV بخش دیگری از نوار عصب عضله است که در این قسمت نوار عصب مورد تست قرار می گیرد. زمانی که سیگنال های الکترونیکی فعالیت می کنند این فعالیت های الکتریکی به سرعت در تمام بدن پخش می شوند، در تست نوار عصبی سرعت و قدرت سیگنال های الکتریکی را مورد بررسی قرار می دهد. درصورتی که سرعت و قدرت آنها کم باشد و یا ضعیف باشد در این صورت شما با مشکل عصبی روبه رو هستید و این مشکل علائم مانند سوزن سوزن شدن و گز گز کردن دارد.

تست نوار عصب عضله مراحل مختلفی دارد که عضله و فعالیت الکتریکی آن بررسی و ثبت می شود.

نوار عصب عضله توسط چه کسی انجام می شود؟

نوار عصب عضله یکی از دقیق ترین و تخصصی ترین تستهایی است که برای تشخیص بیماری های اعصاب محیطی و عضلات از آن استفاده می شود.

این تست بسیار تخصصی است که صرفا فقط توسط متخصص مغز و اعصاب انجام میشود. متخصص مغز و اعصاب برای انجام و تفسیر این تست دوره های پیشرفته ای را طی می کند.

تست نوار عصب عضله صرفا توسط خود متخصص مغز و اعصاب و نه تکنسین ، انجام میشود . چراکه متخصص در لحظه باید تصمیم بگیرد که بر اساس اختلالاتی که در نوار میبیند تست را به چه صورتی انجام دهد.

بنابراین بسیار مهم است متخصصی که تست نوار عصب عضله را انجام می دهد از دانش و تجربه کافی برخوردار باشد.

سلول های عصبی بدن ما با جریان الکتریکی که توسط حرکت یون های سدیم و پتاسیم ایجاد می شود فعالیت می کند.

نوار عصب عضله چگونه انجام می شود؟

این تست مراحل مختلفی دارد، اما به صورت کلی دو مرحله اصلی دارد. در قسمت بررسی عضله، سوزن ریزی مستقیما به عضله وارد می شود و توسط آن فعالیت های الکتریکی عضله ثبت می شود و در قسمت تست عصب  الکترودهایی که بر روی پوست قرار می گیرند سرعت و قدرت سیگنال ها را ثبت می کنند.

در صورتی که بیماری دچار اختلالات انعقادی و یا بند نیامدن خون باشد مانند بیماری های هموفیلی، همچنین ورم و یا وجود عفونت در قسمت ورود سوزن، تست نوار عصب عضله ای بدون سوزن انجام می شود.

چرا باید تست نوار عصب و عضله انجام  بدهیم؟

این تست برای موارد مختلفی استفاده می شود به دلیل اینکه این تست بدون اشعه است و بسیار به تشخیص پزشک کمک می کند از جمله مواردی که باید برای آن تست نوار عصب عضله داد به صورت زیر است:

 • تست نوار عصب عضله علاوه بر اینکه محل درگیری عصب را تشخیص می دهد، میزان شدت آسیب دیدگی آن منطقه را نیز نشان می دهد، که بسیار در تصمیم پزشک موثر است و به آن کمک می کند.
 • برای افرادی که مبتلا به ضایعه های دیسک گردن و دیسک کمر هستند، تست نوار عصب عضله تجویز می شود که بدون شک در تشخیص و درمان این نوع دیسک ها کمک شایانی می کند.
 • بیماری دیابت به دلیل به وجود آوردن التهاب عصبی علائمی شبیه به دیسک دارد که به وسیله این نوار عصب عضله پزشک می تواند به راحتی تشخیص دهد و از جراحی دیسک برای این نوع بیمار که نه تنها بیمار را بهبود می دهد، بلکه باعث بدتر شدن بیمار می شود، جلوگیری کند.
بیشتر بخوانید
ویژگی های بهترین متخصص مغز و اعصاب چیست؟

کاربرد های تست نوار عصب و عضله

در نوار عصب عضله از جریان الکتریکی بسیار خفیفی در اندازه میلی ولت استفاده میشود تا سلولهای عصبی تحریک بشوند و بعد به وسیله یک رکوردر کوچک عملکرد آنها ثبت میشود.

با تحریک اعصاب محیطی مثلا اعصابی که در مچ دست یا مچ پا هستند و ثبت عملکرد آنها ، متخصص مغز و اعصاب می تواند بیماری های این اعصاب را تشخیص دهد.

از جمله این بیماری ها فشردگی ، له شدگی ، قطع شدن و یا التهاب اعصاب محیطی هستند.

کاربرد دیگر نوار عصب عضله تشخیص بیماری های متعدد و مختلف عضله است مثل ضعف عضلانی ، التهاب عضلانی و یا بیماری میاستنی گراویس .

برخی از بیماری هایی که با این تست تشخیص داده می شوند عبارت اند از :

 • سندروم تونل کارپ
 • سندروم خروجی قفسه سینه
 • گیر افتادن عصب اولنار
 • درد های ناشی از مشکلات دیسک
 • احساس گز گز و یا مور مور شدن و یا بی حسی اندام ها
 • کمردرد و گردن درد
 • این تست برای بررسی وضعیت بهبود پس از درمان دیسک کمر و گردن نیز موثر است.

تشخیص بیماری ها به وسیله نوار عصب عضله :

در ادامه چند مورد از بیماری هایی که نوار عصب عضله به تشخیص آنها کمک می کند را نام می بریم :

سندروم کارپال تونل

یکی از شایع ترین و معروف ترین گرفتگی های عصب، سندروم کارپال تونل هست که اصطلاحا به آن CTS گفته می شود .مچ دست از لحاظ آناتومی یک فضای تنگ است. از این فضای تنگ  تاندون ها ، اعصاب و عروق زیادی رد میشوند. به همین علت با فعالیتهایی مثل خم بودن طولانی مچ دست ( خم بودن به عقب یا جلو ) در این فضای تنگ التهاب به وجود می آید ؛ التهاب باعث چسبندگی و التهاب عصب میشود.

وقتی عصب مچ دست چسبنده و ملتهب میشود عملکرد آن مختل می شود. عملکرد عصب مچ دست تامین حس در ناحیه مچ دست است. وقتی که عملکرد مچ دست مختل می شود حس دست کم می شود و احساس گزگز، خواب رفتگی،  درد،  احساس تورم در ناحیه انگشتان مچ  دست ،ساعد وحتی تا بازو ایجاد می شود. اگر این التهاب طولانی شود عصب دچار لهیدگی و آسیب دائمی میشود و زور عضلات دست کم میشود. در این هنگام فرد در کارهای ظریف با مشکل مواجه میشود.

تشخیص دقیق این بیماری و تعیین شدت آن به وسیله نوار عصب عضله انجام می شود.  بر اساس شدتی که نوار عصب عضله نشان می دهد درمانهای لازم شامل کم کردن کار فیزیکی،  تزریق داروی ضد التهاب داخل مچ و یا جراحی تعیین میشود.در این خصوص توجه شما را به توضحات خانم دکتر فاطمه طاهریان متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات جلب می کنیم.

گیرافتادگی عصب پرونئال

یکی دیگر از گیرافتادگی های اعصاب محیطی ، گیرافتادگی عصب پرونئال در ناحیه زیر زانو است. در کسانیکه در طولانی مدت به حالت چهارزانو یا چمباتمه می نشینند.مثلا کسانی که کار باغبانی  یا کارهای صنعتی را انجام می دهند. در این موارد فرد دچار بی حسی در ناحیه مچ پا می شود و در خم کردن و راه رفتن دچار مشکل می شود.

تشخیص این بیماری نیز دقیقا با نوار عصب عضله هست که اختلال عملکرد عصب پرونئال را در ناحیه زیر زانو نشان می دهد.

دیسک گردن و کمر

یکی دیگر از کاربردهای اساسی نوار عصب عضله ، تشخیص شدت و وجود دیسک گردن و کمر است. در بررسی عضله اگر اختلال خاصی در عضله دیده شود ، به این معنی است که عصب مسئول تامین عملکرد آن عضله  در ناحیه گردن یا کمر به وسیله دیسک بیرون زده شده تحت فشار است.

بیشتر بخوانید
مایع مغزی نخاعی چگونه آنالیز می شود؟

سایر بیماری هایی که توسط نوار عصب عضله به خوبی تشخیص داده میشوند میوپاتی ها هستند یعنی بیماری های عضله ، بیماری میاستنی گراپو و سندرم گیلن باره که به اختصار GBS گفته میشود.

می توانید برای جلوگیری و یا کم کردن درد از داروهای آرام بخش کمک بگیرید، استفاده از این موارد بیشتر برای کودکان مورد استفاده قرار می گیرد و همینطور می توانید از داروهای مسکن موضعی نیز استفاده کنید اما حتما قبل از استفاده این نوع داروهای مسکن با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

انجام تست نوار عصب و عضله چقدر طول می کشد؟

عموما این تست بین ۴۵ دقیقه الی ۲ ساعت به طول می انجامد و گاهی در موارد خاص ممکن است بیشتر طول بکشد، در این موارد شاید بهتر باشد این تست در چند جلسه انجام شود و یا حتی ممکن است نیاز باشد بیمار این تست را تکرار کند زیرا ممکن است در مراحل مختلف تغییراتی در آن دیده شود.

برای انجام تست نوار عصب عضله لازم است ناشتا باشیم ؟

خیر ، بهتر است هنگام تست ناشتا نبوده و مقداری خوراکی میل کرده باشید.

قبل از انجام این تست موارد زیر را رعایت کنید

 • قبل از انجام تست حتما استحمام کنید و روز انجام تست نوار عصب عضله از مواد آرایشی، لوسیون،کرم و یا حتی پماد ها استفاده نکنید.
 • پرونده پزشکی خود از قبیل عکس ها و آزمایشات را به همراه داشته باشید.
 • از دستبند و انگشتر و هرگونه شی فلزی در روز انجام تست و در لحظه انجام تست استفاده نکنید.
 • قبل از انجام دادن تست عصب عضله موبایل و وسایل الکترونیکی خود را خاموش کنید.
 • اگر از داروهایی مانند وارفارین و پلاویکس(داروهای رقیق کننده خون) استفاده میکنید حتما به پزشک متخصص خود اطلاع دهید.
 • اگر مبتلا به بیماری های عفونی و بیماری های قلبی و بیماری های خونی و بیماری های مربوط به کلیه و نارسایی کلیه هستید حتما به پزشک اطلاع دهید.

سوالات متداول :

عوارض بعد از انجام نوار عصب عضله چیست؟

ممکن است بعد انجام تست نوار عصب عضله دچار کمی درد و کبودی در محل سورن ها داشته باشید اما نگران نباشید این درد و کبودی ها به مرور کم شده و از بین می روند این تست دارای عوارضی است که پزشک متخصص آنهارا به صورت دقیق و کامل می داند که با رعایت کردن نکات خاصی این عووارض خاص برای شما اتفاق نمی افتد.

هزینه نوار عصب عضله زیاد است؟

خیر، هزینه انجام تست عصب عضله خیلی بالا نیست، البته این هزینه بستگی به تجهیزات مصرفی در تست، تعداد خدمات انجام شده، آزمایش ها و تست های مورد نیاز، محل انجام این تست  و…. دارد که در ان صورت نمی توان قیمت دقیقی برای انجام این تست داد و برای هر فردی متفاوت است.

آیا تست نوار عصب عضله دردناک است؟

درد نوار عصب عضله بسیار خفیف است، بسیاری از بیماران این درد خفیف را احساس می کنند، اما در برخی از بیماران نیز اصلا این درد احساس نمی شود.

در صورتی که دردی را حس کردید به پزشک متخصص خود که این تست را برای شما انجام می دهد اطلاع بدهید، بسیار به ندرت اتفاق می افتد که درد آن غیر قابل تحمل باشد و پزشک تست را متوقف کند.

دکتر فاطمه طاهریان

ایشان دارای برد تخصصی بیماری های مغز و اعصاب هستند، همچنین در بیمارستان های رسول اکرم، فیروزگر، شریعتی و امام خمینی تجربه کاری داشته و سابقه درخشانی در حوزه بیماری های مغز و اعصاب و ستون فقرات داشته و حضور فعالی در کنگره های مطرح این حوزه از جمله کنگره مغز و اعصاب ایران، کنگره سردرد، کنگره تشنج و…داشتند. دکتر فاطمه طاهریان نزدیک به 10 مقاله isi در مجلات معتبر به چاپ رسانیده اند. در حال حاضر ایشان آماده خدمت رسانی در بیمارستان ها و کلینیک های متعدد و همچنین مطب شخصی جهت انجام معاینات و درمان بیماری ها هستند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان تشنج در بزرگسالان

درمان تشنج در بزرگسالان

تشنج تغییراتی در فعالیت الکتریکی مغز می باشد. این تغییرات می تواند باعث علائم قابل توجه ای یا در موارد دیگر بدون علائم باشد. شاید برای خیلی از افراد در رابطه با درمان تشنج نیز سوال پیش آید، که جالب...

از میگرن چشمی چه می دانید؟!

از میگرن چشمی چه می دانید؟!

دیدن ستاره یا نورهای بسیار درخشان یا نقاط کور و سیاه کوچک بخشی از مواردی است که یک چشم پزشک ممکن است از بیمار خود بشنود. این علائم بسته به اینکه در هر دو چشم رخ می دهد یا خیر، اینکه معمولا بروز این...

مایع مغزی نخاعی چگونه آنالیز می شود؟

مایع مغزی نخاعی چگونه آنالیز می شود؟

مایع مغزی نخاعی یا همان CSF مایعی شفاف و بی رنگ است که در مغز و نخاع انسان وجود دارد. مغز و نخاع، سیستم عصبی مرکزی بدن را تشکیل می دهند. همه فعالیت‌هایی که ما  انجام می‌دهیم، توسط سیستم عصبی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *