مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

از میگرن چشمی چه می دانید؟!

دیدن ستاره یا نورهای بسیار درخشان یا نقاط کور و سیاه کوچک بخشی از مواردی است که یک چشم پزشک ممکن است از بیمار خود بشنود. این علائم بسته به اینکه در هر دو چشم رخ می دهد یا خیر، اینکه معمولا بروز این علائم چه مدتی در بینایی فرد ادامه دارد و این که آیا با سردرد همراه است یا خیر، می تواند در تشخیص نوع بیماری تاثیرگذار باشد.

انواع میگرن چشمی

میگرن چشمی اصطلاحی است که به بروز اختلالات بینایی اطلاق می شود ولی این اصطلاح کمی گمراه کننده بوده و اشاره به دو نوع متفاوت از اختلالات بینایی دارد و لازم است که به صورت دقیق تر هر کدام را بررسی نمایم. گاها میگرن چشمی به اشتباه معادل میگرن شبکیه در نظر گرفته می شود که در واقع اشتباه بود و میگرن شبکیه یک نوع از میگرن چشمی است؛ میگرن اورا نیز نوع دیگری از میگرن چشمی بوده که حملات و اختلال بینایی به همراه دارد.

میگرن اورا (Migraine with Aura)

اورا به مجموعه اختلالات حسی بیشتر  اختلال بینایی گفته می شود که معمولا همراه با میگرن رخ می دهد؛ اورا می تواند در کنار اختلال بینایی سبب اختلالات حواس دیگر مانند حواس حرکتی نیز شود. اختلال بینایی در اورا میگرن معمولا چندان طولانی نبوده و در هر دو چشم فرد بروز می کند و مواردی همچون نقاط کور و سیاه کوچک، نورهای بسیار درخشان و چشمک زن و طرح های نورانی زیزگ زاگی را مشاهده می کند. البته گاها اورا بدون سردرد هم ممکن است رخ دهد. ممکن است که این شرایط گاها شما را در انجام کارهای روزمره همچون مطالعه و رانندگی که درگیری چشمی زیادی دارند، آزار دهد ولی خوب است بدانید که معمولا اورا میگرن مسئله معمول و بی خطری است.

بیشتر بخوانید
درمان تشنج در بزرگسالان

میگرن شبکیه (Retinal Migraine)

گاها منظور از میگرن چشمی میگرن شبکیه است که نوعی اختلال بینایی نادر است که حملات گذرا در بینایی ایجاد می شود که سبب کوری موقت یا کاهش بینایی در فرد شود؛ این حملات معمولا در کمتر از یک ساعت بهبود می یابند و نیز یکی از نکات مهم در تشخیص آن، این است که این حملات تنها در یک چشم بروز می کند نه هر دو چشم. با این وجود ممکن است که اختلال بینایی در یک چشم الزاما مربوط به میگرن نبوده و علل مختلف دیگری داشته باشد. بنابراین لازم است در صورت تکرار این گونه حملات به پزشک مراجعه کرده تا تشخیص درست پزشک شما را از سلامت چشمان خود مطمئن نماید.

تشخیص درست میگرن شبکیه (که گاها از اصطلاح میگرن چشمی نیز به جان آن استفاده می کنند) بسیار مهم است زیرا ممکن است این گونه حملات گذرایی که در یک چشم رخ می دهد به دلایل بسیار مهم تری مانند شبکیه جدا شده و یا سکته مغزی مرتبط باشد.

علائم میگرن چشمی

در مورادی که افراد به تشخیص پزشک دچار میگرن چشمی شده اند علائم زیر به صورت تقریبا مشترکی بین آن ها مطرح شده است:

  • تضعیف یا از بین رفتن کامل بینایی به صورت موقف
  • تاری دید
  • مشاهده لکه های سیاه و یا نقاط کور کوچک
  • دیدن جرقه های نورانی
  • مشاهده نورهای چشمک زن

لازم است باری دیگر تاکید کنیم که در صورت رخداد میگرین شبکیه این علائم تنها در یک چشم بروز می کند و اگر شما همین چشم را ببندید، بینایی شما از طریق چشم دیگر کاملا عادی خواهد بود؛ از سویی دیگر اگر شما دچار میگرن اورا شده باشید هر کدام از چشم ها را که بببندید همچنان اختلال بینایی در چشم دیگرتان وجود دارد. به طور دقیق تر طبق گفته بنیاد میگرن آمریکا (AMF) از آنجا که علت بروز میگرن شبکیه مربوط به چشم بوده و از آن نشأت می گیرد، بنابراین بروز علائم تنها در یک چشم رخ می دهد، در حالیکه ریشه بروز میگرن اورا به مغز برمی گردد و بنابراین در هر دو چشم بروز می کند.

بیشتر بخوانید
ویژگی های بهترین متخصص مغز و اعصاب چیست؟

علل بروز میگرن شبکیه

علت بروز میگرن شبکیه هنوز به طور دقیق مشخص نیست ولی طبق نظریه های موجود به دلیل اسپاسم عروقی که وظیفه خون رسانی به شبکیه چشم را برعهده دارند، رخ می دهد؛ زمانی که این خون رسانی به حالت نرمال خود برگردد، این حملات بینایی متوقف می شود. همچنین در این نوع میگرن نیز همانند سایر میگرن ها مواردی همچون استرس، فشار خون بالا، سیگار کشیدن، قند خون پایین و… می تواند نقطه شروع اختلالات بینایی باشد. همچنین مطالعاتی که انجام شده است، نشان می دهد که احتمال بروز میگرن شبکیه در زنان بیش از مردان بوده و نیز در افرادی که به صورت ارثی در خانواده خود سابقه میگرن دارند نیز محتمل تر خواهد بود.

دقت کنید که این علائم می تواند بر اثر انجام فعالیت هایی همانند خیره شدن طولانی مدت به مانیتور، رانندگی یک سره و طولانی و برخورد نورهای خشن مانند فلورسنت رخ بدهد.

پیشگیری و درمان میگرن چشمی

شما نباید انتظار داشته باشید که درمان میگرن چشمی به یکباره اتفاق بیفتد زیرا لازم است که در ابتدا علائمی که سبب بروز این اختلال می گردد را در خود شناسایی کرده و با اصلاح شیوه زندگی خود از بروز این حملات بینایی جلوگیری نمایید. لازم است که سبک زندگی خود را به صورت دقیق بررسی کرده و ببینید در چه زمانی و در نتیجه چه عاملی، میگرن چشمی برای شما رخ می دهد. البته لازم است که باری دیگر تاکید نماییم که اگر شما به صورت مکرر با این حملات بینایی رو به رو شدید، باید به پزشک متخصص چشم مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید
نوار عصب عضله چیست و چگونه انجام می شود؟

در نهایت جهت آرام کردن چشم خود و خلاصی از میگرن شبکیه می توانید چشم خود را بسته و به آن استراحت دهید و برای مدتی به صفحه مانیتور و یا نور خیلی قوی نگاه نکنید.

نتیجه گیری

میگرن چشمی نامی است بر نوعی عارضه که در بینایی فرد اختلال ایجاد می‌کند. این بیماری نادر بوده ولی با این حال روش‌های تشخیص و درمان آن شناخته شده است. در ادامه به بررسی دقیق‌تر این بیمای خواهیم پرداخت.

دکتر فاطمه طاهریان

ایشان دارای برد تخصصی بیماری های مغز و اعصاب هستند، همچنین در بیمارستان های رسول اکرم، فیروزگر، شریعتی و امام خمینی تجربه کاری داشته و سابقه درخشانی در حوزه بیماری های مغز و اعصاب و ستون فقرات داشته و حضور فعالی در کنگره های مطرح این حوزه از جمله کنگره مغز و اعصاب ایران، کنگره سردرد، کنگره تشنج و…داشتند. دکتر فاطمه طاهریان نزدیک به 10 مقاله isi در مجلات معتبر به چاپ رسانیده اند. در حال حاضر ایشان آماده خدمت رسانی در بیمارستان ها و کلینیک های متعدد و همچنین مطب شخصی جهت انجام معاینات و درمان بیماری ها هستند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان تشنج در بزرگسالان

درمان تشنج در بزرگسالان

تشنج تغییراتی در فعالیت الکتریکی مغز می باشد. این تغییرات می تواند باعث علائم قابل توجه ای یا در موارد دیگر بدون علائم باشد. شاید برای خیلی از افراد در رابطه با درمان تشنج نیز سوال پیش آید، که جالب...

مایع مغزی نخاعی چگونه آنالیز می شود؟

مایع مغزی نخاعی چگونه آنالیز می شود؟

مایع مغزی نخاعی یا همان CSF مایعی شفاف و بی رنگ است که در مغز و نخاع انسان وجود دارد. مغز و نخاع، سیستم عصبی مرکزی بدن را تشکیل می دهند. همه فعالیت‌هایی که ما  انجام می‌دهیم، توسط سیستم عصبی...

برای درمان انواع ام اس به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای درمان انواع ام اس به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

ام اس از جمله بیماری های خود ایمنی است که روزانه به آمار مبتلایان آن افزوده می شود. این بیماری دارای انواعی است که باعث می شود با تفاوت هایی همراه باشند و افراد علائم و دوره های بیماری مختلف و متغیر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *