دکتر فاطمه طاهریان / بیماری های مغز و اعصاب / علت و درمان کمردرد در بارداری
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

علت و درمان کمردرد در بارداری

کمردرد در بارداری یکی از مشکلات شایع خانم های باردار است. در واقع از آنجایی که کودک شما در حال رشد است، چنین علائمی را در بارداری تجربه می کنید.

در اغلب مواقع کمردرد در نیمه دوم بارداری شروع می شود. دلایل مختلفی می تواند در ایجاد چنین عارضه ای نقش داشته باشد. خوشبختانه راهکارهایی نیز وجود دارد که می توانید درد خود را به حداقل برسانید.

کمردرد در بارداری
کمردرد در بارداری

علت کمردرد در بارداری چیست

کمردرد در بارداری معمولا در قسمتی رخ می دهد که لگن به ستون فقرات متصل می شود، در واقع در مفصل ساکروایلیاک. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث چنین عارضه ای می شود، در ادامه برخی از دلایل احتمالی را برای شما ذکر خواهیم کرد:

افزایش وزن

در طول بارداری خانم ها حداقل 10 کیلوگرم افزایش وزن را تجربه می کنند. در واقع این وزن اضافی، فشار به ستون فقرات وارد می کند. چنین حالتی می تواند منجر به کمردرد در بارداری شود.

وزن نوزاد و رحم در حال رشد نیز می تواند بر رگ های خونی، اعصاب لگن و کمر فشار وارد کند.

تغییر وضعیت بدن

بارداری منجر به تغییر مرکز ثقل می شود. به همین جهت ممکن است وضعیت بدن و حرکت کردن شما تغییر کند که این حالت منجر به کمردرد در بارداری می شود.

تغییرات هورمون در بارداری

بدن هورمونی به نام ریلکسین را تولید می کند و به رباط های ناحیه لگن این امکان را می دهد تا شل شده و مفصل نیز شل تر شوند تا فرایند زایمان به راحتی برای مادر انجام گیرد.

علاوه بر این، این هورمون نیز می تواند باعث شل شدن رباط هایی شود که از ستون فقرات حمایت می کند و در نهایت بی ثباتی و درد را در ستون فقرات به همراه دارد.

جدا شدن عضلات از یکدیگر

با بزرگ شدن رحم، عضلات شکم که از قفسه سینه تا پایین ادامه دارد، ممکن است از یکدیگر جدا شوند، این حالت در عضلات می تواند منجر به تشدید کمردرد در بارداری شود.

استرس

استرس می تواند باعث تنش عضلانی در کمر شود که به صورت کمر درد یا اسپاسم در کمر احساس خواهید کرد. شاید متوجه این مسئله شده اید که در روزهای پر استرس بارداری کمردرد شما بیشتر شده است.

علت کمردرد در بارداری
علت کمردرد در بارداری

درمان کمردرد در بارداری

راهکارهای مختلفی برای درمان کمردرد خانم های باردار در نظر گرفته شده است که می توانید کمردرد خود را تسکین دهید:

انجام تمرینات ورزشی

انجام ورزش منظم منجر به تقویت ماهیچه های بدن می شود و همچنین انعطاف پذیری را افزایش می دهد. در نتیجه فشار وارد شده بر ستون فقرات نیز کاهش می یابد.

ورزش های ایمنی که معمولا به خانم های باردار توصیه می شود شامل پیاده روی و دوچرخه سواری ثابت است. پزشک یا فیزیوتراپ شما می تواند ورزش هایی را برای تقویت کمر و شکم توصیه کند.

گرما و سرما درمانی

استفاده از کمپرس گرم و سرد می تواند به شما در تسکین درد کمک کند. در صورت تایید پزشک می توانید کمپرس سرد را تا 20 دقیقه چندین بار در روز در ناحیه دردناک قرار دهید.

پس از دو یا سه روز می توانید کمپرس گرم را روی قسمت دردناک بگذارید. به این نکته توجه داشته باشید که نباید به شکم خود در بارداری گرما دهید.

وضعیت بدن خود را تغییر دهید

با خم شدن، ستون فقرات تحت تاثیر قرار می گیرد. بنابراین باید به وضعیت خود هنگام کار، نشستن یا خواب توجه داشته باشید. به طور کلی زمانی که قصد خوابیدن دارید، باید به پهلو قرار بگیرید و یک بالشتی بین زانوی خود قرار دهید تا فشاری به کمر وارد نشود.

به طور مثال زمانی که می خواهید پشت میز بنشینید، پاهای خود را روی چهار پایه بگذارید و شانه های خود را به سمت عقب ببرید.

هنگام ایستادن، باسن خود را به سمت جلو و شانه ها را به سمت عقب ببرید. ممکن است خانم های باردار به دلیل بزرگ شدن شکم به سمت عقب خم شوند. استفاده از گن های کمربندی می تواند کمک کننده باشد.

به طور منظم حرکات کششی انجام دهید

انجام حرکات کششی به شما در تقویت عضلات کمر و لگن کمک می کند.

طب سوزنی

در این طب، سوزن های نازکی در نقاط خاصی به پوست شما وارد می شود. مطالعات نشان داده اند که طب سوزنی می تواند در کاهش درد بارداری موثر باشد.

درمان کمردرد در بارداری
درمان کمردرد در بارداری

نکاتی در خصوص جلوگیری از کمردرد در بارداری

اگر می خواهید وسیله ای را از روی زمین بلند کنید، به جای خم کردن کمر، پاهای خود را خم کنید.

تا حد امکان کفش پاشنه بلند نپوشید، کفش هایی با پاشنه ای مناسب را انتخاب کنید.، از آنجایی که هورمون ها مفاصل را شل می کند ممکن است نیاز به خرید یک کفش بزرگتر داشته باشید.

در صورتی که کمردرد شما ادامه پیدا کرد، حتما به متخصص مغز و اعصاب در سعادت آباد مراجعه کنید. معمولا مصرف استامینوفن برای اکثر خانم ها در بارداری بی خطر است. داروهایی مانند آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئید مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن به خانم های باردار توصیه نمی شود.

ممکن است داروهای مسکن یا شل کننده های عضلانی دیگری را که در بارداری بی خطر هستند برای شما تجویز شود.

زمانی که باید به پزشک مراجعه کنید

معمولا کمردرد نیاز به مراجعه به پزشک ندارد و با راهکارهای خانگی می توانید این عارضه را کنترل کنید. تنها در صورت چنین علائمی به پزشک مراجعه کنید:

  • درد شدید
  • درد شدید ناگهانی
  • درد همراه با گرفتگی به صورت رفت و برگشتی
  • مشکل در ادرار کردن یا سوزن سوزن شدن در اندام ها

در موارد نادر کمردرد شدید ممکن است به دلیل مشکلات پوکی استخوان مرتبط با بارداری، استئوآرتریت یا آرتریت سپتیک باشد. همچنین دردهایی که به طور متناوب نیز ایجاد می شوند، نشانه زایمان زودرس است.

دکتر فاطمه طاهریان

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *