مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار Restless Leg Syndrome یا RLS هست که جزو دسته بندی اختلالات خواب است . این اختلال علت قطعی شناخته شده ای ندارد. اما فرضیه ها حاکی از آن است که این اختلال به دلیل اختلال متابولیسم دوپامین یا آهن در سلول های مغزی ایجاد می شود. ما در این مقاله به شرح علائم این بیماری و بهترین راه درمانی برای سندرم پای بی قرار می پردازیم . تا انتهای ان مقاله با همراه باشید.


علت بروز بیماری سندروم پای بی قرار چیست؟


علت بروز این بیماری به طور قطعی مشخص نشده است اما اختلالات متابولیسم دوپامین یا آهن عامل بروز و ایجاد آن است.
مصرف زیاد داروها می تواند علائم بیماری سندرم پای بی قرار را تشدید کند. مصرف داروهای بسیاری میتواند خود عاملی برای ایجاد سندرم پای بی قرار باشد. مثل داروهای ضد حساسیت ، داروهای ضد افسردگی و غیره
به همین دلیل پزشک در ابتدا داروهای فرد و شرایط بیماری وی را کنترل می کند سپس اقدام به ارائه راه درمانی می نماید.

سندرم پای بی قرار دارای چه علائمی است؟


این بیماری دارای علائم بسیار مختلفی است.اما مهمترین آن احساس ناخوشایند در پای بیمار است . که این احساس ناخوشایند می تواند به صورت گزگزشدن ، مور مورشدن ، کشیده شدن یا احساس حرکت چیزی در پا می تواند بروز کند. این علائم در شروع بیماری رخ می دهد که بیشتر در ساق پای فرد است .
نکته مهمی که وجود دارد این است که ادامه دار شدن و مزمن شدن این بیماری می تواند در ساق دست نیز ایجاد شود.
این احساس ناخوشایند هنگامی که فرد از نظر فیزیکی و ذهنی فراقت داشته باشد ایجاد می شود.
مثلا قبل از خواب و به هنگامی که فرد دراز کشیده و میخواهد بخوابد و به چیزی فکر نمی کند، این احساس را در پای خود دارد که همین امر موجب اختلال خواب در فرد می گردد.
این علائم با خستگی فیزیکی زیاد ، فشارهای عصبی ، مصرف کافئین ، قهوه و شکلات بدتر می شود.
یکی از مشخصات این بیماری این است که فرد احساس می کند اگر دست یا پای خود را تکان دهد یا ماساژ دهد بهتر خواهد شد در واقع یکجورفوریت برای تکان دادن یا به اصلاح تخصصی تر urge to move اصرار به حرکت است.

بیشتر بخوانید
با بیماری ام اس آشنا شوید

این بیماری چگونه تشخیص داده می شود؟


هنگامی که چنین فردی به پزشک مراجعه می کند ، پزشک ابتدا فرد را معاینه می کند و از نظر اعصاب محیطی مورد بررسی قرار می دهد تا ببیند که رفرنس های عمقی یا dcr وی نرمال هستند یا خیر و از نظر نوروپاتی درگیری دارد یا خیر . برای بررسی های دقیق ابتدا پزشک باید مطمئن شود که فرد بیماری کم خونی، اختلال تیروئید، اختلال عملکرد کلیه یا قند نداشته باشد همچنین این بیماری در خانم های مبتلا به بیمای ام اس ، حاملگی و کسانی که نوروپاتی دارند بیشتر دیده میشود.

انواع روش های درمانی سندرم پای بی قرار


برای درمان این بیماری همانطور که گفته شد ابتدا باید متوجه شویم که بیمار بیماری های زمینه ای مثل بیماری های گفته شده در بالا را نداشته باشد. در صورت داشتن بیماری های زمینه ای ابتدا باید به درمان آن پرداخت سپس درمان پای بی قرار صورت بگیرد.
استفاده از دارو ها و داشتن سبک زندگی سالم از انواع روش هایی است که این بیماری را درمان می کند.

درمان سندرم پای بی قرار
درمان سندرم پای بی قرار

بهترین راه درمانی بیماری سندرم پای بی قرار


اگر فرد دارای مشکل زمینه ای نباشد درمان آن شامل استفاده از مجموعه ای داروهاست تجویز قرص آهن ( در برخی موارد که این بیماری ناشی از متابولیسم آهن باشد) می تواند این سندرم را بهتر کند
تجویز داروهایی به اسم دوپا آگونیست می تواند در درمان این بیماری اثر گذاری بسیار خوبی داشته باشد. مثل پرامی پکسول ، روپینیرول .
داروهای دیگری که برای درمان کمتر استفاده می شود اما در درمان بسیار موثرند مثل گاباپنتین ، پرگابالاین ، و داروهایی که بر حسب مورد برای بیمار تجویز می شود.

بیشتر بخوانید
همه آنچه که درمورد صرع باید بدانید

آیا متخصص مغز و اعصاب برای سندرم پای بی قرار درمان های خانگی تجویز می کند؟
سبک زندگی و رعایت بهداشت خواب در درمان این بیماری خیلی مهم است . بهتر است بعد از ظهر از چای قهوه و شکلات استفاده نکنید . از نظر فیزیکی خود را خیلی خسته نکنید.
با رعایت نکات ساده ای می توان این بیماری را درمان کرد، داشتن سبک زندگی سالم، خواب کافی، نداشتن وسایلی مثل موبایل و تبلت در رختخواب و …انجام حرکات کششی متناسب و سبک، پیاده روی های روزانه

برای درمان مشکل سندرم پای بی قرار باید به چه پزشکی مراجعه کرد؟


برای تشخیص و درمان این بیماری یک متخصص نورولوژیست یا همان متخصص مغز و اعصاب می تواند به شما در درمان این بیماری کمک کند. اگر بیماری زمینه ای خاصی تشخیص داده شود شما به متخصص مربوطه ارجاع داده خواهید شد. در غیر اینصورت با استفاده از راهکارهای درمانی گفته شده درمان خواهید شد.

چه کسانی بیشتر در خطر ابتلا به این بیمای هستند؟


افراد مختلفی ممکن است درگیر این بیماری شوند از جمله:
کم خونی
اختلال تیروئید
اختلال عملکرد کلیه
بیماری دیابت یا قند خون
بیماری ام اس
نوروپاتی

سندرم پای بی قرار چه ارتباطی با اختلال خواب دارد؟


سندرم پای بی قرار جزو دسته بندی های مرتبط با اختلال خواب قرار میگیرد چراکه فرد در زمان استراحت دچار این مشکل می شود. به خصوص هنگامی که فرد در آرامش است و میخواهد بخوابد، علائم این بیماری بروز می کند بنابراین ممکن است خواب فرد را دچار مشکل کند. به همین دلیل در دسته بیماری های اختلال خواب قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید
سرگیجه و هرآنچه که لازم است درباره آن بدانید

ورزش چه تاثیری در بهبود بیماران مبتلا به سندرم پای بی قرار دارد؟


معمولا توصیه پزشک به فرد ان است که در هنگام عصر یک ورزش سبک انجام بگیرد. مثل حرکات کششی و یا پیاده روی ملایم .سپس یک دوش آب گرم بگیرید و دست یا پا ( قسمتی که دچار بی قراری می شود ) را ماساژ بدهید.
کمپرس آب گرم به شما کمک زیادی خواهد کرد اما تعداد کمی از بیماران با کمپرس آب سرد احساس خوشایند تری خواهند داشت.
هنگامی که فرد می خواهد بخوابد بهتر است فرد ذهن خود را مشغول نگه دارد چرا که فراغت ذهنی علائم این سندرم را بیشتر می کند.
هنگام خواب و در رختخواب خواندن کتاب یا مجله به شما می تواند کمک زیادی بکند.
به همراه داشتن موبایل و تبلت در رختخواب باعث تشدید علائم می شود بنابراین اکدا توصیه می شود به جهت بهبود حال بیمار به هیچ عنوان هنگام خواب اینگونه وسایل را در کنار خود نداشته باشید.


سخن پایانی:

پای بی قرار معمولا به درمان به خوبی جواب می دهد اما متاسفانه درمان قطعی ندارد به این معنا که شاید فرد مجبور باشد دوز کمی از دارو را به مدت طولانی مصرف کند . با صبوری می توان این بیماری را پشت سر گذاشته و بدین طریق به درمان خود کمک کنید. برای راهنمایی های بیشتر و دریافت مشاوره می توانید از طریق مشاوره آنلاین و یا حضوری با خانم دکتر طاهریان، متخصص مغزو اعصاب مشاوره داشته باشید.

مشاوره آنلاین پزشک
مشاوره آنلاین دکتر طاهریان

دکتر فاطمه طاهریان

ایشان دارای برد تخصصی بیماری های مغز و اعصاب هستند، همچنین در بیمارستان های رسول اکرم، فیروزگر، شریعتی و امام خمینی تجربه کاری داشته و سابقه درخشانی در حوزه بیماری های مغز و اعصاب و ستون فقرات داشته و حضور فعالی در کنگره های مطرح این حوزه از جمله کنگره مغز و اعصاب ایران، کنگره سردرد، کنگره تشنج و…داشتند. دکتر فاطمه طاهریان نزدیک به 10 مقاله isi در مجلات معتبر به چاپ رسانیده اند. در حال حاضر ایشان آماده خدمت رسانی در بیمارستان ها و کلینیک های متعدد و همچنین مطب شخصی جهت انجام معاینات و درمان بیماری ها هستند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان اختلال بی خوابی

درمان اختلال بی خوابی

مشکلات بی خوابی در دنیای امروز بسیار بیشتر از گذشته شده است. این اختلالات توان انسان برای داشتن خوابی منظم را می گیرد. معمولا ریشه این مشکلات بسیاری از بیماری های زمینه ای است. وجود اضطراب و دل...

تنگی کانال نخاعی کمر و درمان آن

تنگی کانال نخاعی کمر و درمان آن

یکی از اختلالات و مشکلاتی که در گردن و کمر ایجاد می ‌شود تنگی کانال نخاعی می باشد. زمانی که بین دیسک های بین مهره‌ ای و دو مفصل فاست فرسایش ایجاد شود باعث ایجاد این مشکل می گردد. و در نهایت زائده...

پارکینسون درمان دارد؟

پارکینسون درمان دارد؟

بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی است که بر تنظیم حرکات بدن تاثیر مستقیمی دارد. پارکینسون به علت تخریب سلول های مغز که مسئول تولید دوپامین هستند ایجاد میشود.دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است که پیام را...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *