دکتر فاطمه طاهریان / بیماری های مغز و اعصاب / سرگیجه و هرآنچه که لازم است درباره آن بدانید
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

سرگیجه و هرآنچه که لازم است درباره آن بدانید

سرگیجه داشتن و عدم تعادل از جمله موارد شایعی است که اغلب در بزرگسالان بروز پیدا می کند. فردی که دچار سرگیجه ناگهانی میشود نیاز دارد که در همان لحظه بنشیند یا بخوابد. سرگیجه موجب اختلال در تعادل فرد شده و موجب بی ثباتی شود. سرگیجه در فرد احساس دوران و چرخش ایجاد می کند که باعث از دست دادن تعادل فرد بخصوص در هنگام ایستادن یا راه رفتن شود. این علائم می تواند به علت وجود اختلال درارگان های گوش داخلی و یا سیستم اعصاب مرکزی باشد. با توصیف دقیق حالات فرد، پزشک می تواند تشخیص درستی ازعلت بیماری فرد داشته باشد.
در این مقاله به جزئیات مختلفی درباره سرگیجه می پردازیم. با ما در این مقاله همراه باشید.

علائم سرگیجه چیست؟

داشتن هرکدام از احساسات زیر در فرد میتواند گویای داشتن سرگیجه باشد . این علائم عبارتند از :
احساس کاذب چرخش یا حرکت
احساس ضعف یا سبک بودن سر
حس از دست دادن تعادل فرد بخصوص در هنگام ایستادن یا راه رفتن
احساس شناوربودن و عدم تعادل
تمامی احوالات فوق می تواند علائمی از سرگیجه باشد که باید برای رفع آن اقدام کرد. باید دقت کرد که انواع سردرد را با سرگیجه اشتباه نگیرید.

علت سرگیجه چیست؟

سرگیجه ازجمله دلایلی است که بیماران به خاطر آن به پزشک مغز و اعصاب مراجعه می کنند. سرگیجه منشاهای مختلفی دارد. یکی از علتهای سرگیجه می تواند از مایع گوش داخلی باشد، که در اینصورت نیاز به بررسی بیشتری دارد. اما در مواردی منشا سرگیجه از مغز است. هنگامی که علت سرگیجه از مغز باشد، نشان دهنده بیماری های متعددی از جمله: ام اس (MS)، سکته مغزی و یا خونریزی در مغز است.

بیشتر بخوانید
درمان اختلال بی خوابی

همانطور که اشاره کردیم سرگیجه به دلایل مختلفی رخ می دهد. قبل از اینکه به توضیحات بیشتری در اینباره بپردازیم توجه شما را به صحبتهای خانم دکتر طاهریان متخصص مغز و اعصاب ، درباره سرگیجه جلب می کنیم. سپس به ادامه مقاله می پردازیم.

بیماری ام اس MS:

بیماری ام اس ناشی از اختلالات مغز و اعصاب است که بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد. درمان قطعی برای برطرف کردن بیماری ام اس وجود ندارد اما راهکارها و داروهای بسیاری وجود دارند که موجب درمان و بهبودی وضع ام اس می شوند.

میگرن:

کسانی که دچار میگرن هستند در مواردی ممکن است دچار سرگیجه شوند. سرگیجه در این افراد معمولا طولانی نبوده و سروصدای اطراف و نور شدید میتواند درعلت ایجاد سرگیجه دخیل باشد.

مشکلات گردش خون

اگر قلب نتواند خون کافی را به مغز شما برساند ممکن است دچار ضعف، عدم تعادل و یا سرگیجه شوید. با افت فشار خون فرد احساس ضعف کرده و تعادل خود را از دست می دهد.
بیماری هایی همچون کاردیومیوپاتی یا حمله قلبی منجر به عدم رسیدن خون کافی به مغز یا گوش درونی شما شده و باعث ایجاد سرگیجه می شود.


اختلالات عصبی

بعضی از بیماری ها همچون پارکینسون یا اسکلروزچندگانه به مرور زمان موجب از دست دادن تعادل میشود.

استفاده از داروها:

سرگیجه از عوارض جانبی بعضی از داروها است. مثل داروهای افسردگی ، ضد تشنج یا برخی داروهای مسکن
سایر علل ایجاد سرگیجه:
عوامل زیادی در ایجاد سرگیجه دخیل است. از جمله :
کاهش فشار خون
کم خونی
کاهش قند خون
کم آبی بدن
افزایش سن

بیشتر بخوانید
پارکینسون درمان دارد؟

علت سرگیجه در افراد مسن

دربسیاری از سالمندان احساس سبکی سر، بی حرکتی در پاها و گاهی احساس حرکت کاذب دیده میشود. از آنجائیکه زمین خوردن سالمندان در اثر سرگیجه ممکن است موجب بروز حوادث دیگر ازجمله شکستگی استخوان ها میشود نباید این امر نادیده گرفته شود. لازم است خانواده هایی که درآن افراد سالمند وجود دارد، پیگیری های بموقعی در این خصوص داشته باشند.

سرگیجه پاروکسیسمال

سرگیجه پاروکسیسمال خوش خیم که به صورت موضعی است باعث میشود هنگام تکان دادن سر به صورت ناگهانی یا هنگام تغییر وضعیت در رختخواب فرد احساس سرگیجه کند. بیماری پاروکسیسمال که نشانه های آن سرگیجه های خفیف است به علت ناهنجاری در گوش داخلی ایجاد میشود. خوشبختانه این بیماری با مصرف دارو تا حد زیادی درمان میشود.

نشانگان منییر

از دیگر بیماریها در افراد مسن است که به دلیل عدم تعادل مایعات در گوش داخلی ایجاد میشود. کاهش شنوایی و زنگ زدن در گوش از نشانه های بارز این بیماری است. این بیماری با رژیم درمانی و دارو قابل درمان است.

سرگیجه مرکزی

اختلال در سیستم عصبی مرکزی که معمولا در اثر قطع جریان خون در قسمتی از مغز به وجود می آید. فردی که دچار اینبیماری است هماهنگی عضلات خود را ازدست داده و احساس حالت تهوع پیدا می کند. این عارضه در سالمندان نسبت به افراد میانسال شایع تر است.

علت سرگیجه مداوم


بعضی از سرگیجه ها به طور مداوم رخ می دهد و فرد را آزرده خاطر می کند. علت آن چیست ؟ طولانی بودن سرگیجه کاملا به علت سرگیجه شما بستگی دارد. سرگیجه می تواند علت های مختلفی داشته باشد که درمان سرگیجه براساس علت آن صورت می گیرد.
اختلال گوش داخلی ، بیماری های حرکتی یا اثرات استفاده از داروهای مختلف می تواند از علت های سرگیجه باشد.

بیشتر بخوانید
جوان ها هم مبتلا به آلزایمر می شوند!!

چه سرگیجه ای خطرناک نیست؟

سرگیجه به معنی احساس حرکت است یعنی فرد احساس می کند یا محیط اطراف در حال حرکت است یا خود فرد در محیط در حال چرخش و تاب خوردن است. اما بسیاری از موارد سرگیجه خطرناک نیست بخصوص در مواردی که سرگیجه ناشی از حرکت مایع گوش داخلی باشد. این موارد اذیت کننده هستند اما ناراحت کننده نیستند. توضیحات دقیق خانم دکتر طاهریان را دراینباره ببینید و بشنوید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

مراجعه به پزشک برای یافتن علت سردرد کاری عقلانی است که هرفردی باید انجام دهد. با مشاهده علائم زیر فورا به پزشک مراجعه کنید:

  • احساس تنگی نفس
  • احساس تهوع و استفراغ
  • عدم حفظ تعادل
  • تاری دید
  • احساس ضعف شدید
  • داشتن حس گیجی و منگی
  • درد در ناحیه گردن
  • کاهش شنوایی

علائم گفته شده معمولا طولانی مدت نیست. هنگامی که فرد هرکدام از علائم زیر را تجربه کرد فورا باید به پزشک مراجعه کند.


برای درمان سرگیجه به چه دکتری مراجعه کنیم؟

زمانی که فرد هریک از علائم ذکرشده را مشاهده کرد، فورا باید به پزشک متخصص مغز واعصاب مراجعه کند. هنگامی که علت سرگیجه تشخیص داده شد می توان برای راه های درمانی اقدام کرد.

دکتر فاطمه طاهریان

ایشان دارای برد تخصصی بیماری های مغز و اعصاب هستند، همچنین در بیمارستان های رسول اکرم، فیروزگر، شریعتی و امام خمینی تجربه کاری داشته و سابقه درخشانی در حوزه بیماری های مغز و اعصاب و ستون فقرات داشته و حضور فعالی در کنگره های مطرح این حوزه از جمله کنگره مغز و اعصاب ایران، کنگره سردرد، کنگره تشنج و…داشتند. دکتر فاطمه طاهریان نزدیک به 10 مقاله isi در مجلات معتبر به چاپ رسانیده اند. در حال حاضر ایشان آماده خدمت رسانی در بیمارستان ها و کلینیک های متعدد و همچنین مطب شخصی جهت انجام معاینات و درمان بیماری ها هستند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار Restless Leg Syndrome یا RLS هست که جزو دسته بندی اختلالات خواب است . این اختلال علت قطعی شناخته شده ای ندارد. اما فرضیه ها حاکی از آن است که این اختلال به دلیل اختلال متابولیسم...

درمان اختلال بی خوابی

درمان اختلال بی خوابی

مشکلات بی خوابی در دنیای امروز بسیار بیشتر از گذشته شده است. این اختلالات توان انسان برای داشتن خوابی منظم را می گیرد. معمولا ریشه این مشکلات بسیاری از بیماری های زمینه ای است. وجود اضطراب و دل...

تنگی کانال نخاعی کمر و درمان آن

تنگی کانال نخاعی کمر و درمان آن

یکی از اختلالات و مشکلاتی که در گردن و کمر ایجاد می ‌شود تنگی کانال نخاعی می باشد. زمانی که بین دیسک های بین مهره‌ ای و دو مفصل فاست فرسایش ایجاد شود باعث ایجاد این مشکل می گردد. و در نهایت زائده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *