دکتر فاطمه طاهریان / بیماری های مغز و اعصاب / دیسک گردن؛ علائم تا درمان بدون جراحی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

دیسک گردن؛ علائم تا درمان بدون جراحی

یکی از مهم ترین و سخت ترین بیماری هایی که گردن درگیر آن می شود دیسک گردن است. دیسک های گردن مانند ضربه گیرهای بالشتکی هستند که در بین مهره های گردن و تمام مهره هاوجود دارند. زمانی که فتق یا بیرون زدگی این دیسک ها رخ می دهد که ماده ژلاتینی آن از دیواره دیسک بیرون بزند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را علائم و درمان دیسک گردن آشنا کنیم.

علائم و نشانه های دیسک گردن

زمانی که فرد  به دیسک گردن مبتلا می شود در واقع به بیرون زدگی دیسک یا فتق دیسک مبتلا می شود وممکن است علامی همچون موارد زیر را داشته باشد:

 • درد زیاد از قسمت بازو تا دست یا حتی تا انگشتان
 • گز گز شانه و بازوها ودستان
 • احساس ضعف در بازو یا در دست
 • بی حسی و خارش و یا سوزش همراه با درد در بازوها تا دست ها

به یاد داشته باشید حرکت های ناگهانی یا موقعیت  های خاص گردن ، هر دواباعث بروز درد بیشتر می شوند.

این بیماری غالبا شبیه به بیماری های دیگری مانند سندرم تونل کارپال یا نقرس است که باید با مراجعه به بهترین متخصص مغز و اعصاب و معاینات پزشک تشخیص داده شود.

فتق دیسک گردن می تواند به نخاع نیز فشار بیاورد و باعث فشردگی نخاع شود در این صورت بیماری جدی تر می شود و شاید شما نیاز به درمان جدی تری داشته باشید. برخی از علائمی که نشان دهنده فشردگی نخاع هستند عبارتند از:

 • اختلال در راه رفتن
 • کاهش قدرت اندام ها
 • سخت شدن انجام مهارت های حرکتی دست و بازو
 • بی اختیاری ادرار یا مدفوع

علت بروز دیسک گردن چیست؟

دیسک می تواند علت های زیادی داشته باشد اما سه تا از مهم ترین علت های بروز دیسک عبارتند از:

 • فرسایش دیسک

زمانی که دیسک بیرون زده همراه با درد باشد، علت آن فرسایش دیسک هاست.

همانطور که گفته شده دیسک ها بین مهره های ماوظیفه ضربه گیری را دارند. در حالی که فشار زیادی به دیسک ها وارد شود، در گذر زمان آسیب شدید به آنها وارد می شود و دچار فرسایش می شوند.

 • ضربه یا آسیب شدید به ستون فقرات

یکی دیگر از علت های شایع بروز دیسک گردن ضربه شدید است. به عنوان مثال تصدفات رانندگی می تواند باعث بیرون زدگی دیسک ها شوند.

هنگامی که حرکت شدید و یا ناگهانی انجام دهید و یا اجسام بسیار سنگینی را بلند کنید همگی منجر به فشار به دیسک و در نتیجه بیرون زدن و یا پارگی دیسک می شوند.

 • آسیب و فرسایش دیسک همزمان

در برخی از موارد ممکن است دیسک انقدر ضعیف شده باشد که حتی با عطسه کوچکی فرد دچاربیرون زدگی دیسک شود. این حالت زمانی رخ می دهد که فرد دیسک بسیار ضعیفی داشته باشد.

چه کسانی به فتق دیسک گردن مبتلا می شوند؟

این بیماری عموما برای افراد بین 30 تا 50 سال رخ می دهد. البته امکان دارد کسانی نیز که بالای 80 سال هستند به این عارضه دچار شوند اما بسیار اندک و نادر هستند. جالب است بدانید با بالا رفتن سن دیسک افرد خشک می شو به همنی دلیل پارگی دیسک بسیار کمتر رخ می دهد.

تشخیص دیسک

در ابتدا لازم است تا به متصص مغز واعصاب مراجعه کنید. پزشک با معاینه دقیق و کامل شما، بررسی محدودیت حرکتی ستون فقرات، ضعف عضلاتی، بررسی آسیب به نخاع و …. می تواند بروز دیسک را تایید یا رد کند.

انجام نوار عصب عضله توسط متخصص ،پس از انجام معاینه به  تشخیص بسیار دقیق دیسک بیرون زده کمک می کند . نوار عصب عضله یک بررسی بسیارتخصصی ودقیق برای بررسی بیماری های عصب عضله مانند بیرون زدگی دیسک می باشد که توسط متخصص مغز واعصاب انجام می شود.

همچنین شاید لازم باشد تا علاوه برانجام نوار عصب عضله ، آزمایشاتی نیز برای تشخیص انجام دهید مانند ام آر ای یا سی تی اسکن .

روش های درمان فتق یا برون زدگی دیسک

 برای درمان فتق یا بیرون زدگی دیسک گردن دو روش کلی جراحی و درمان بدون جراحی وجود دارد ک در ادامه به آنها می پر دازیم:

درمان بدون نیاز به جراحی

هدف از درمان دیسک گردن، کاهش و درمان گردن درد است. پزشکان در ابتدا تلاش می کنند تا با روش های غیر جراحی به درمان بپردازند و در صورتی که درمان های غیر جراحی مفید نباشد از روش های جراحی استفاده می شود.

دارو

اولین ترین روش درمان، مصرف دارو است. هدف از تجویز دارو کاهش درد گردن و پیشگیری کردن از بروز اثرات دیگر است.

به یاد داشته باشید استفاده از دارو نیاز به نسخه و تایید پزشک دارد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یا کار درمانی همیشه در بهبود اینگونه بیماری ها تاثیر بسزایی دارد. ممکن است پزشک برای بهبود دیسک گردن شما این روش را نیز پیشنهاد دهد.

در این روش از کمپرس گرم و سرد و برق درمانی استفاده می شود که به کاهش درد، کم شدن تورم، تحریک پذیری و افزایش قدرت کمک می کند.

بریس

احتمالا پزشک برای مدت بسیارکوتاه  استفاده از گردنبند های طبی را تجویز کند تا به مهره های گردن استراحت بیشتری بدهید.

روش های درمان غیر جراحی دیگری نیز وجود دارند مانند تزریق، تراکشن گردن. این نوع از روش های درمانی برای همه افراد مناسب نیست و پزشک با بررسی نوع شدت بیماری ممکن است اینگونه درمان ها را تجویزمی کند.

درمان دیسک با جراحی

زمانی نیاز به جراحی دارید که درد گردن شما علی رغم مصرف دوزمناسب مسکن ها و استراحت فیزیکی بعد از گذشت 12 هفته بهبود نیابد و یا درد شما روز به روز افزوده شود.

همچنین ضعف عضلات و یا بی اختیاری ادرار و مدفوع نیاز به جراحی اورژانسی دارند.

دکتر فاطمه طاهریان

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *