دکتر فاطمه طاهریان / بیماری های ستون فقرات / دیسک کمر از پیشگیری تا درمان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

دیسک کمر از پیشگیری تا درمان

اگر از دیسک کمر رنج می‌برید، این مقاله کمک می‌کند تا نحوه کنترل و درمان آن را یاد بگیرید. آگاهی داشتن در این زمینه در روند درمان بیماری بسیار موثر است. در واقع، دیسک ها همان صفحات غضروفی بین مهره ای هستند. در صورتی که دیسک های بین مهره ای به هر علتی، بیرون بزند، یا دچار مشکل شود، اصطلاحا گفته می‌شود، فرد به دیسک کمر مبتلا است. منظور از دیسک کمر، داشتن مشکلات مختلف در رابطه با دیسک های بین مهره ای است. فتق دیسک با توجه به محل قرارگیری آن، می‌تواند درد، بی حسی یا ضعف در کمر، دست یا پا به همراه داشته باشد. البته برخی از افراد هم در عین درگیر بودن با این عارضه هیچ علامتی ندارند. مراجعه به پزشک متخصص مغز و اعصاب در هنگام بروز درد کمر از ضروری ترین اقداماتی است که باید فورا انجام داد.

درمان دیسک کمر
درمان دیسک کمر

علائم دیسک کمر


قبل از بررسی علائم، باید بدانید که بیشتر موارد دیسک کمر، مربوط به مشکلات دیسک های پایین کمر است. اگرچه ممکن است، فتق دیسک در ناحیه گردن نیز رخ دهد. علائم، تا حد زیادی به محل آسیب بستگی دارد و اینکه عصب نزدیک به محل آسیب، تا چه اندازه درگیر شده باشد. به طور کلی علائم عبارتند از:
• احساس درد در دست یا پا: اگر فتق دیسک در ناحیه گردنی صورت گرفته باشد، با احساس درد در یکی از دست ها یا هر دو دست همراه است. به ویژه هنگام عطسه یا حرکت دادن بازوها. درد دست در این مورد، به صورت تیز و سوزان است
• اگر مهره های پایینی کمر دچار آسیب شده باشند، فرد در ناحیه باسن، ران و ساق پا، احساس درد می‌کند. البته ممکن است تنها در قسمتی از پا، احساس درد وجود داشته باشد. درد دیسک کمر با سوزن سوزن شدن و بی حسی همراه است.
• اگر اعصاب مجاور دیسک مشکل دار، تحت فشار باشند، فرد در همان ناحیه‌ی محل عبور عصب نیز احساس درد می‌کند. این درد نیز با سوزن سوزن شدن همراه می‌باشد.

بیشتر بخوانید
درد سیاتیک کمر

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که هر کدام از علائم مذکور را دارید، فوری به پزشک مراجعه کنید. حتی اگر فقط بی حسی و سوزن سوزن شدن را حس می‌کنید و دردی ندارید، بهتر است با پزشک مشورت کنید. ممکن است تازه به دیسک کمر مبتلا شده باشید و هرچه سریعتر پزشک شما را معاینه کند، احتمال بهبودی شما بیشتر است. به علاوه اگر فتق دیسک در مراحل اولیه تشخیص داده شود با روش های درمانی ساده، قابل بهبودی است.

توصیه های پزشک متخصص مغز و اعصاب درباره دیسک کمر

دیسک کمر و دیسک گردن از جمله بیماری های شایعی است که باید به جهت مداوا زودهنگام به پزشک مراجعه کرد تا درمان های مطلوب را دریافت کرد. یکی از مهمترین راه کار ها این است که فشار زیاد به کمر و گردن وارد نشود

علت دیسک کمر چیست؟

بسیاری از مردم علت دیسک کمر خود را نمی‌دانند. البته دانستن علت این عارضه، تاثیری در روند درمان نخواهد داشت، اما برای ما بهتر است بدانیم تا بتوانیم این اتفاق را متوقف سازیم. به طور کلی علت فتق دیسک، یکی از موارد زیر است:

 • کهولت سن: هرچه سن انسان بالاتر می‌رود، انعطاف پذیری دیسک های بین مهره ای وی کاهش می‌یابد. با کاهش انعطاف پذیری، دیسک ها به تدریج دچار ساییدگی می‌شوند. به ساییدگی دیسک های بین مهره ای اصطلاحا «انحطاط دیسک» می‌گوییم. زمانی که فرد دچار انحطاط دیسک بین مهره ای شده باشد، با کمترین فشار و کشش وارد بر ستون مهره، ممکن است فتق دیسک رخ دهد.
 • هنگام بلند کردن اجسام سنگین، باید از نیروی عضلات ساق و ران استفاده شود. بسیاری از افراد از روی ناآگاهی به جای استفاده از این عضلات، به ماهیچه های کمر خود فشار می‌آورند. از آنجایی که فشار وارد بر عضلات کمر، به ستون مهره منتقل می‌شود، طبیعی است که دیسک دچار مشکل شود.
بیشتر بخوانید
درمان موثر کمردرد چیست؟

عواملی که خطر ابتلا به دیسک کمر را افزایش می دهد

عواملی که خطر ابتلا به دیسک کمر را افزایش می‌دهند، عبارتند از:

 • وزن بالا: اضافه وزن، همواره یک فشار اضافه به ستون مهره ها وارد می‌کند و همین فشار زیاد، ممکن است سبب فتق دیسک شود.
 • مشاغل سخت: افرادی که مشاغل سختی دارند و ناچار هستند اجسام سنگین را در طول ساعات کاری جابه‌جا کنند، بسیار در معرض دیسک کمر هستند. به چنین افرادی توصیه می‌کنیم حتما با روش های صحیح بلند کردن اجسام، آشنا شوند.
 • ژنتیک: برخی از افراد به صورت ژنتیکی و مادرزادی مستعد فتق دیسک هستند.
 • سیگار: یک خبر بد برای افراد سیگاری، این است که سیگار کشیدن سبب می‌شود حباب های اکسیژن در دیسک های بین مهره ای کم شود. همین کمبود اکسیژن سبب ساییدگی دیسک ها زودتر از سن طبیعی خواهد شد.

زنگ خطر برای بیماران دیسک کمر

اگر دیسک کمر دارید و به شما توصیه شده استراحت کنید، بهتر است در صورت بروز هر یک از موارد زیر، سریعا با پزشک خود مشورت کنید:

 • تشدید علائم مانند درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن، در صورتی که حتی برخاستن از بستر را برای شما سخت کند.
 • بروز هرگونه اختلال در عملکرد مثانه یا روده، بی اختیاری در ادرار یا مدفوع.
 • بی حسی در پاها.
علائم دیسک کمر
علائم دیسک کمر

پیشگیری از دیسک کمر

برای پیشگیری از دیسک کمر، باید سبک زندگی خود را تغییر دهید. این تغییر، اول از همه شامل تغییر رفتار می‌شود.

 • با ورزش، عضلات بالا تنه خود را تقویت کنید. قوی شدن عضلات کمر باعث تثبیت و حمایت ستون مهره ها خواهد شد.
 • هنگام نشستن، ایستادن و راه رفتن، حالت صحیح بدن را حفظ کنید.
 • برای بلند کردن اجسام سنگین، از راه درست آن، وارد شوید. در این صورت، وزن روی پاها خواهد بود، نه روی کمر.
 • وزن خود را کنترل کنید زیرا وزن اضافی، محرک شدید دیسک کمر است.
 • سیگار و دخانیات را ترک کنید یا به حداقل برسانید.
بیشتر بخوانید
کمردرد، آشنا ترین درد برای همه!

درمان غیر جراحی دیسک کمر

برای انتخاب روش درمانی شما، پزشک تصمیم می‌گیرد. او برای این کار، پرونده پزشکی شما را مطالعه می‌کند و از روش هایی مانند رادیولوژی، سی تی اسکن و MRI کمک می‌گیرد. در صورتی که دیسک کمر شما در مراحل ابتدایی باشد، پزشک به شما توصیه می‌کند استراحت کنید. منظور از استراحت، استراحت مطلق است. یعنی حتی برای غذا پختن نیز نباید از جای خود برخیزید. در این مدت داروهای تجویز شده را مصرف می‌کنید و به استراحت می‌پردازید تا دیسک بیرون زده کم کم به جای اول خود بازگردد. اگر کاملا استراحت کنید و داروهایتان را مرتب مصرف کنید به احتمال زیاد، دیسک کمر شما بهبود می‌یابد. از فیزیوتراپی نیز برای درمان می توان بهره گرفت. اما اگر فردی دچار دیسک کمر شدید باشد، تنها راه درمان وی، عمل جراحی است. البته عمل جراحی به سبب نزدیکی به نخاع، عمل حساسی است و خالی از ریسک نیست. اما زمانی که اوضاع بیمار وخیم باشد، تنها راه درمان، جراحی است.

سخن پایانی

جمله معروف پیشگیری بهتر از درمان است واقعا راهگشاست. با دیدن نشانه های کمردرد فورا به یک متخصص مغز و اعصاب خوب مراجعه کنید تا اقدامات لازم جهت پیشگیری از تشدید شدن علائم گرفته شود و روند درمانی بهتری داشته باشید. دکتر فاطمه طاهریان دارای برد تخصصی بیماری های مغز و اعصاب به صورت تلفنی، آنلاین و حضوری به مراجعین خود مشاوره می دهند.

دکتر فاطمه طاهریان

ایشان دارای برد تخصصی بیماری های مغز و اعصاب هستند، همچنین در بیمارستان های رسول اکرم، فیروزگر، شریعتی و امام خمینی تجربه کاری داشته و سابقه درخشانی در حوزه بیماری های مغز و اعصاب و ستون فقرات داشته و حضور فعالی در کنگره های مطرح این حوزه از جمله کنگره مغز و اعصاب ایران، کنگره سردرد، کنگره تشنج و…داشتند. دکتر فاطمه طاهریان نزدیک به 10 مقاله isi در مجلات معتبر به چاپ رسانیده اند. در حال حاضر ایشان آماده خدمت رسانی در بیمارستان ها و کلینیک های متعدد و همچنین مطب شخصی جهت انجام معاینات و درمان بیماری ها هستند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درد سیاتیک کمر

درد سیاتیک کمر

اعصاب سیاتیک از بزرگترین و طولانی ترین عصب ها در بدن انسان می باشد. این درد یکی از شایع ترین علل درد و ناتوانی در دنیا می باشد که امروزه خیلی از افراد به علت سبک زندگی خود درگیر آن می باشند. شناخت...

برای درمان؛ انواع کمردرد را بشناسید!!

برای درمان؛ انواع کمردرد را بشناسید!!

کمردرد، یکی از شایع ترین و مهم ترین اختلالات سیستم اسکلتی بدن است که ممکن است در هر سن وهر جنسیتی بروز کند. این اختلال سیستم اسکلتی، انواع بسیار زیادی دارد که سبب بروز اختلال در عملکرد فرد می شود....

درمان موثر کمردرد چیست؟

درمان موثر کمردرد چیست؟

نگران نباشید شما تنها کسی نیستید که کمردرد دارید. حدودا 80 درصد از افراد جامعه از کمردرد رنج می برند. گاهی ممکن است این کمردرد به صورت ناگهانی و برای مدت کوتاهی رخ دهد و گاهی نیز ممکن است طولانی مدت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *