دکتر فاطمه طاهریان / بیماری های مغز و اعصاب / گردن درد ، از علائم تا درمان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

گردن درد ، از علائم تا درمان

امروزه نشستن های غیر استاندارد، کار با کامپیوتر، استفاده بیش از اندازه از گوشی و … باعث شده تا بسیاری از افراد در سنین مختلف، گردن درد را تجربه کنند. گردن درد در برخی مواقع ممکن است خفیف و قابل تحمل باشد. اما در برخی از مواقع نیز ممکن است درد به قدری شدید باشد، که فعالیت های روزانه فرد را به طور کامل مختل نمایند. همانطور که گفته شد دلایل مختلفی وجود دارند، که می توانند موجب گردن درد شوند. برای درمان این مشکل نیاز است تا ابتدا دلیل اصلی ایجاد آن را بشناسید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با دلایل گردن درد و راهکارهای درمان آن، به طور کامل آشنا کنیم.

دلایل گردن درد چیست ؟

گردن یکی از مفصل های محرک بدن است که، دامنه حرکتی بسیار وسیعی دارد. این عضو بدن در معرض آسیب های بسیاری قرار دارد که، از انواع دلایل درد این ناحیه می توان به موارد زیر اشاره نمود.

فرسودگی و ساییدگی مفصل گردن:

گردن نیز مانند سایر اعضای حرکتی بدن از مفصل تهیه شده است. مایع بین این مفصل ها در اثر افزایش سن و بیماری هایی نظیر آرتروز به مرور تحلیل می رود. با تحلیل مایع بین مفصلی، زائده های استخوانی اطراف مفصل ها را احاطه می کنند. که در ادامه موجب محدود کردن بازه حرکتی گردن شده و موجب تجربه گردن درد شدید می شود.

ایجاد کشیدگی در عضلات گردن:

انجام برخی از حرکات تکراری، مانند کار با کامپیوتر در مدت زمان طولانی، استفاده از گوشی به صورت مداوم، کتاب خواندن زمانی که دراز کشیده اید و … موجب می شود تا عضلات گردن شما دچار کشیدگی شده و در نهایت گردن درد را تجربه نمایید.

بیشتر بخوانید
دیسک گردن؛ علائم تا درمان بدون جراحی

فشار به رشته های عصبی گردن:

بیرون زدگی دیسک کمر و دیگر مشکلات مرتبط با ستون فقرات و مهره های کمر، می تواند موجب فشار روی مهره های گردن و رشته های عصبی آن شود. که در نهایت منجر به گردن درد و یا دیسک گردن می شود.

ابتلا به بیماری های مختلف:

برخی از بیماری ها مانند سرطان، روماتیسم، مننژیت و … می توانند موجب بروز گردن درد نیز شوند.

تصادف و حادثه:

در برخی مواقع تصادفات رانندگی، افتادن از پله ها و … موجب برخورد شدید گردن با اجسام می شود و یا موجب فشار بیش از اندازه روی گردن می شود. در این صورت ممکن است فرد دچار آسیب دیدگی بافت های نرم گردن و احساس درد در این ناحیه شود.

علائم و نشانه های گردن درد

معمولا گردن درد با علائم دیگری نیز همراه است. با توجه به دلیل ایجاد درد معمولا نشانه های درد نیز متفاوت است. از انواع درد گردن می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • درد گردن همراه با سردرد
  • احساس خشک شدن و گرفتگی شدید عضلات گردن
  • دامنه حرکتی گردن بسیار گسترده است. در برخی مواقع این دردها می تواند موجب محدود کردن دامنه حرکتی گردن شود.
  • زمانی که گردن در حالت ثابت قرار می گیرد، میزان درد گردن شدیدتر می شود.

انواع روش های درمان گردن درد

برای درمان گردن درد در ابتدا نیاز است تا دلیل درد شناسایی شود. پس از تشخیص دلیل درد می توان بهترین راهکار درمانی را ارائه داد. ابتدایی ترین روش درمان درد گردن استراحت کردن است. در صورتی که پس از استراحت درد گردن بهبود پیدا نکرد، بهتر است برای درمان آن به پزشک مغز و اعصاب مراجعه نمایید. زیرا ممکن است درد ناشی از آسیب دیدگی گردن باشد. در این صورت برای درمان به موقع باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید. به طور کلی در صورتی که درد گردن شما شدید شود، درد گردن به بازوها و دست ها منتقل شود و یا با کزکز دست و بی حسی دست ها همراه باشد. باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید. پزشک با توجه به دلیل گردن درد شما بهترین و مناسب ترین روش درمانی را تجویز می نماید. از روش های درمانی گردن درد می توان به موارد زیر اشاره نمود.

بیشتر بخوانید
سندرم پای بی قرار

فیزیوتراپی برای درمان گردن درد:

در برخی مواقع ناراحتی و درد گردن به دلیل نحوه نشستن و یا کار کردن غیر استاندارد است. در این صورت پزشک برای بهبود درد شما، برای شما انجام تمرینات فیزیوتراپی را تجویز می نماید. این تمرینات می تواند با استفاده از سرما و یا گرما درمانی، الکتروتراپی و … انجام شود.

الکتروتراپی :

در این روش از دستگاه TENS و پدهای مخصوص استفاده می شود. به گونه ای که پدهای مخصوص روی نواحی نزدیک گردن شما قرار می دهند و سپس با استفاده از پالس های الکتریکی منتشر شده از دستگاه، نواحی دردناک گردن تسکین داده می شوند. از این روش معمولا توسط فیزیوتراپ استفاده می شود.

تراکشن:

در صورتی که مهره های گردن دچار کشیدگی شده باشند و یا به دلیل فشارهای عصبی فرد دچار درد در ناحیه گردن شده باشد، از وزنه های مخصوص به منظور ایجاد کشش در مهره های گردن استفاده می شود. استفاده از روش تراکشن باید کاملا تحت نظر پزشک متخصص انجام شود تا، از آسیب دیدگی احتمالی مهره های گردن پیشگیری شود.

استفاده از گردنبند طبی:

در برخی مواقع برای تسکین درد گردن پزشک از گردنبند طبی استفاده می نماید، تا بتواند حرکت گردن را محدود کند. اما فراموش نکنید که این روش کاملا موقتی بوده و بیش از یک هفته نمی توان از آن استفاده نمود. زیرا استفاده طولانی مدت موجب درد بیشتر گردن و ضعیف شدن عضلات آن می گردد.

تزریق استروئید:

در این روش پزشک داروی کورتیکواستروئید را به صورت مفصلی برای بیمار تزریق می نماید. معمولا برای کاهش درد هنگام تزریق، داروی لیدوکائین نیز در این ناحیه تزریق می شود.

بیشتر بخوانید
انواع سردرد؛ علائم و درمان سریع آن

کرایوتراپی:

در روش سرما درمانی نیز با تحریک قسمت آسیب دیده توسط سرمای شدید، موجب کاهش واکنش های عصبی در این ناحیه می شود.

لیزرتراپی:

در این روش نیز با استفاده از امواج نوری، قسمت آسیب دیده و دردناک را زیر دستگاه لیزر قرار می دهند. تا بافت ها و عضلات گردن بتوانند عملکرد بهتری داشته و در نهایت درد آن ها کاهش پیدا کند.

جراحی گردن:

در موارد بسیار نادر، در صورتی که پزشک استفاده از روش های بالا را بی اثر بداند، از روش جراحی استفاده می نماید. در این روش هدف برداشتن فشار از روی شاخه های عصبی گردن است.

بهترین دکتر برای گردن درد

یکی از مهم ترین سوالات در زمینه درد گردن ، این است که وقتی دچار چنین مشکلی شدیم باید به چه دکتری مراجعه کنیم ؟ از مهمترین مسائلی که همواره باید به آن توجه کنیم مراجعه به پزشک متخصص در آن حوزه است. در بسیاری از مواقع دیده شده که فرد به علت مراجعه به پزشکان عمومی یا کسانی که دارای تجربه کافی نبوده اند ، روند درمانی خود را طولانی تر کرده اند. در چنین موقعیت هایی معمولا روند درمانی کند شده و چه بسا به علت تشخیص های نادرست دچار ضررهای جسمانی جبران ناپذیری شده اند. دقت داشته باشید که به محض دیدن نشانه های گردن درد که در طول مقاله به آن اشاره شد ، باید به پزشک متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات مراجعه کنید. پزشک متخصص با تشخیص علت ایجاد گردن درد فورا روند درمانی را متناسب آغاز خواهد کرد.

دکتر فاطمه طاهریان

ایشان دارای برد تخصصی بیماری های مغز و اعصاب هستند، همچنین در بیمارستان های رسول اکرم، فیروزگر، شریعتی و امام خمینی تجربه کاری داشته و سابقه درخشانی در حوزه بیماری های مغز و اعصاب و ستون فقرات داشته و حضور فعالی در کنگره های مطرح این حوزه از جمله کنگره مغز و اعصاب ایران، کنگره سردرد، کنگره تشنج و…داشتند. دکتر فاطمه طاهریان نزدیک به 10 مقاله isi در مجلات معتبر به چاپ رسانیده اند. در حال حاضر ایشان آماده خدمت رسانی در بیمارستان ها و کلینیک های متعدد و همچنین مطب شخصی جهت انجام معاینات و درمان بیماری ها هستند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار Restless Leg Syndrome یا RLS هست که جزو دسته بندی اختلالات خواب است . این اختلال علت قطعی شناخته شده ای ندارد. اما فرضیه ها حاکی از آن است که این اختلال به دلیل اختلال متابولیسم...

درمان اختلال بی خوابی

درمان اختلال بی خوابی

مشکلات بی خوابی در دنیای امروز بسیار بیشتر از گذشته شده است. این اختلالات توان انسان برای داشتن خوابی منظم را می گیرد. معمولا ریشه این مشکلات بسیاری از بیماری های زمینه ای است. وجود اضطراب و دل...

تنگی کانال نخاعی کمر و درمان آن

تنگی کانال نخاعی کمر و درمان آن

یکی از اختلالات و مشکلاتی که در گردن و کمر ایجاد می ‌شود تنگی کانال نخاعی می باشد. زمانی که بین دیسک های بین مهره‌ ای و دو مفصل فاست فرسایش ایجاد شود باعث ایجاد این مشکل می گردد. و در نهایت زائده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *