دکتر فاطمه طاهریان / بیماری های ستون فقرات / درمان موثر کمردرد چیست؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان موثر کمردرد چیست؟

نگران نباشید شما تنها کسی نیستید که کمردرد دارید. حدودا ۸۰ درصد از افراد جامعه از کمردرد رنج می برند. گاهی ممکن است این کمردرد به صورت ناگهانی و برای مدت کوتاهی رخ دهد و گاهی نیز ممکن است طولانی مدت باشد.
همچنین کمردرد ممکن است بر اثر پیر شدن و تغییر ستون فقرات رخ دهد.
این درد در ستون فقرات عموما بین چند روز تا چند هفته باقی می ماند و بعد بادرمان برطرف می شود.
در صورتی که به کمردرد حاد دچار شوید دردش بین یک ماه تا ۳ ماه نیز ممکن است باقی بماند و اگر به کمردرد های مزمن دچار شوید درد ۳ ماه یا حتی بیشتر از آن نیز باقی بماند و بهبود نیابد. درمان هایی نیز برای از بین بردن کمردرد های حاد و مزمن وجود دارد از جمله داروهای تجویزی پزشک و جراحی که در بیشتر مواقع موفقت آمیز است اما ممکن است درصد کمی نیز موفقیت آمیز نباشد.


علت بروز کمردرد


ما در این متن قصد داریم تا به درمان موثر کمردرد بپردازیم اما قبل از آن نیاز است تا علت بروز کمردرد را بشناسید و بعد به درمان بپردازید
برخی از علت های بروز کمردرد عبارتند از:

موثر ترین درمان کمردرد


• از بین رفتن دیسک های بین مهره ها

این علت عموما بین کسانی شایع است که سنین بالا دارند. در اثر پیر شدن، دیسک هاکاارایی خودشان را از دست می دهند و در نهایت منجر به کمردرد می شوند. همچنین این عارضه منجر به از دست دادن خاصیت انعطاف پذیری مهره های کمر می شود.

بیشتر بخوانید
دیسک کمر از پیشگیری تا درمان


• کشیدگی یا پارگی رباط ها

این علت جز علت های اصلی بروز کمردرد های حاد است. کشیدگی به علت پاره شدن تاندون ها رخ می دهد و یا حتی ممکن است به خاطر عضله ها رخ دهد. همچنین ممکن است به علت پیچ خوردگی که بر اثر پاره شدن رباط ها رخ می دهد، کمردرد حاد بروز کند.


• سیاتیک

سیاتیک عصبی است که از پشت باسن به ران ها می رود، زمانی که این عصب تحت فشار قرار گیرد منجر به بروز کمردرد می شود. کمردردی که بر اثر سیاتیم رخ دهد، دردی شوک مانند و سوزش دارد. اگر این عارضه بسیار شدید رخ دهد، علاوه بر کمردرد شدید، منجر به بی حسی و ضعف در عضلات پاها می شود.


• پارگی یا بیرون زدگی دیسک

در صورتی که فشار شدیدی به کمر و به خصوص دیسک بین مهره ها وارد شود، منجر به بیرون زدگی دیسک ها یا پاره شدن آنها می شود. در هر دو صورت شما کمردرد شدیدی را تجربه خواهید کرد، البته نگران نباشید، این مورد نیز درمان می شود.
به یاد داشته باشید، کمردرد علل های بسیار مختلفی دارد، علل های گفته شده تنها برخی از آنها بودند.


درمان کمردرد


برای درمان کمردرد باید به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید، بعد از تشخیص علت بروز کمردرد باید به درمان آن بپردازید. در ادامه به موثر ترین روش های درمان کمردرد می پردازیم.

درمان کمردرد بدون جراحی


درمان های غیرجراحی همیشه برای درمان اولیه و کاهش درد کمک می کنند، برخی از این درمان ها عبارتند از:
• استراحت
• مسکنهای خفیف
• گرما یا حرارت، این روش نیز یکی از موثر ترین درمان ها است، با استفاده از حرارتی که مرطوب نیز باشد می توانید بهبود در حرکت کمر و درد عضلات ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید
برای درمان؛ انواع کمردرد را بشناسید!!

درمان با تغیر در نحوه زندگیزمانی که مبتلا به کمردرد حاد یا مزمن شده باشید، باید نحوه زندگی خود را تغییر دهید تا بتوانید کمردرد را بهبود ببخشید و یا حتی درمان کنید. به عنوان مثال دیگر نباید وسایل های سنگین را بلند کنید. بهتر است از فعالیت های سنگینی که منجر بدتر شدن کمردردتان می شود اجتناب کنید
مصرف سیگاروقلیان باکاهش جریان خون باعث تشدیدکمردرد می شوند.

فیزیوتراپی برای درمان کمردردفیزیوتراپی یکی از پر استفاده ترین و مهم ترین درمان هایی است که برای بهبود کمردرد استفاده می شود.
فیزیوتراپی به صورت کلی در طی مراحلی انجام می شود که عبارتند از:
• در ابتدا متخصص فیزیوتراپی برای شما برنامه ای جهت درمان و اجرای آن طراحی می کنند.
• به از اینکه برنامه اجرا شد و کمردر شما بهبود یافت و درد کمتر شد، متخصص فیزیوتراپی به شما کمک می کند تا عملکرد بدنتان را بازیابی کنید. در این وهله با تمرین هایی که قدرت و انعطاف را به شما بازمیگرداند می توانید به فعالیت های ورازنه برگردید.
• در مرحله آخر به شما آموزش داده می شود که چگونه از بروز آسیب دیدگی مجدد و بیشتر جلوگیری کنید.

ورزش برای بهبود کمردردورزش برای رفع درد کمر، باید تحت نظر متخصص فیزیوتراپی انجام شود. اما یکی از موثر ترین درمان هاست که حتما باید برای درمان کمردرد انجام شود.
به یاد داشته باشید هر ورزشی برای شما مناسب نیست، فیزیوتراپ برای شما و مشکلی که دارید، برنامه ورزشی خاصی را طراحی می کند که برای شما انحصاری است و با افراد دیگر متفاوت است.
برخی از ورزش های که برای درمان کمردرد مفید است عبارتند از:

  1. ورزش های هوازی
  2. ورزشی هایی برای تقویت عضله های میان تنه
  3. ورزش هایی برای بالا بردن محدودیت تحمل در فرد
  4. تمرین های تقویتی و انعطاف پذیری
بیشتر بخوانید
درد سیاتیک کمر

درمان کمردرد با داروبا مراجعه به پزشک متخصص ممکن است برای شما داروی را تجویز کند که مسکن هستند و یا دارو های ضد التهاب برای شما تجویز شود


درمان کمردرد با جراحی


در صورتی که کمردرد مزمن یا حاد با موارد بالا و بدون جراحی بهبود نیابد ممکن است گزینه ای مناسب برای جراحی باشید.
همچنین در صورتی که مشکلاتی از قبیل موارد زیر برایتان به وجود آید شما یکی از کاندید ها برای درمان با جراحی هستید:


• در صورتی که در راه رفتن و یا حفظ تعادل به مشکل برخورد کنید
• در حالتی که قدرت عضلات پاکاهش یابد
• در حالی که کمرددر منجر به مشکلاتی در کنترل ادراریامدفوع شود


اگر شما با تشخیص پزشک متخصص، کاندید مناسب برای جراحی باشید در ابتدا نیاز است تصویر برداری از کمر انجام دهید.
به یاد داشته باشید در موارد بسیار کمی ممکن است جراحی نیز منجر به بهبود درد در کمرتان نشود.

دکتر فاطمه طاهریان

ایشان دارای برد تخصصی بیماری های مغز و اعصاب هستند، همچنین در بیمارستان های رسول اکرم، فیروزگر، شریعتی و امام خمینی تجربه کاری داشته و سابقه درخشانی در حوزه بیماری های مغز و اعصاب و ستون فقرات داشته و حضور فعالی در کنگره های مطرح این حوزه از جمله کنگره مغز و اعصاب ایران، کنگره سردرد، کنگره تشنج و…داشتند. دکتر فاطمه طاهریان نزدیک به 10 مقاله isi در مجلات معتبر به چاپ رسانیده اند. در حال حاضر ایشان آماده خدمت رسانی در بیمارستان ها و کلینیک های متعدد و همچنین مطب شخصی جهت انجام معاینات و درمان بیماری ها هستند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
دیسک کمر از پیشگیری تا درمان

دیسک کمر از پیشگیری تا درمان

اگر از دیسک کمر رنج می‌برید، این مقاله کمک می‌کند تا نحوه کنترل و درمان آن را یاد بگیرید. آگاهی داشتن در این زمینه در روند درمان بیماری بسیار موثر است. در واقع، دیسک ها همان صفحات غضروفی بین مهره ای...

درد سیاتیک کمر

درد سیاتیک کمر

اعصاب سیاتیک از بزرگترین و طولانی ترین عصب ها در بدن انسان می باشد. این درد یکی از شایع ترین علل درد و ناتوانی در دنیا می باشد که امروزه خیلی از افراد به علت سبک زندگی خود درگیر آن می باشند. شناخت...

برای درمان؛ انواع کمردرد را بشناسید!!

برای درمان؛ انواع کمردرد را بشناسید!!

کمردرد، یکی از شایع ترین و مهم ترین اختلالات سیستم اسکلتی بدن است که ممکن است در هر سن وهر جنسیتی بروز کند. این اختلال سیستم اسکلتی، انواع بسیار زیادی دارد که سبب بروز اختلال در عملکرد فرد می شود....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *