مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

درمان تشنج در بزرگسالان

تشنج تغییراتی در فعالیت الکتریکی مغز می باشد. این تغییرات می تواند باعث علائم قابل توجه ای یا در موارد دیگر بدون علائم باشد. شاید برای خیلی از افراد در رابطه با درمان تشنج نیز سوال پیش آید، که جالب است بدانید که  تشنج را می توان کنترل و درمان کرد، در  این مقاله برای پاسخ به سوالات خود همراه ما باشید.

در مورد تشنج چه می دانید؟

تشنج چیست؟

 به حملاتی که معمولا همراه  با حرکات بدنی  شدید به صورت  تونیک یا کلونیک یا در مواردی  همراه با هر دو  می باشد، تشنج می گویند و ممکن است در یک اندام  یا همه اعضا دیده شود  که بهترین  نمونه  آن صرع  بزرگ  می باشد.

علائم تشنج شدید شامل لرزش شدید و از دست دادن کنترل است. با این حال، تشنج خفیف نیز می تواند نشانه یک مشکل و بیماری قابل توجه باشد، بنابراین شناختن تشنج بسیار مهم است.

دلایل ایجاد تشنج در بزرگسالان

در هنگام تشنج یک سری فعالیت های الکتریکی انفجاری در مغز رخ می دهند.باید بدانیدکه انواع مختلفی از تشنج ها وجود دارند‌ و علایم هر یک به محل وقوع آنها در مغز بستگی دارد. این طوفان های الکتریکی مغزی ممکن است در اثر بیماری ، واکنش به داروهای خاص و یا دیگر بیماری ها ایجاد شوند. در برخی از مواقع نیز علت تشنج ناشناخته است.

نشانه های بروز تشنج در افراد

به طور کلی علائم تشنج شامل مواردی می باشد که در ذیل به آن اشاره خواهیم کرد:

 • کاهش سطح هوشیاری یا فقدان هوشیاری
 • سفید شدن چشم‌ها (فقط سفیدی چشم دیده می شود)
 • تغییر رنگ شدید صورت (قرمز یا آبی شدن رنگ صورت)
 • تغییر در تنفس
 • قفل شدن بازوها، پاها، فک و کل بدن
 • حرکات جهشی در بازوها، پاها، بدن و یا سر
 • عدم قابلیت کنترل حرکات
 • عدم پاسخگویی به تحریکات بیرونی
بیشتر بخوانید
نوار عصب عضله چیست و چگونه انجام می شود؟

این علائم معمولا از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشند. البته گاهی مواقع ممکن است طولانی‌تر نیز باشند. کودکان نیز ممکن است پس از تشنج تب‌دار پرخاشگر شوند که قبلا به آن اشاره شده است.

انواع تشنج

چند نوع مختلف تشنج وجود دارد که عبارتند از:

تشنج موضعی:تشنج موضعی زمانی رخ می‌دهد که عملکرد الکتریکی مغز در یک یا چند ناحیه از مغز مختل شود.

دو نوع تشنج موضعی وجود دارد :

تشنج موضعی ساده: تشنج معمولاً کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد. هوشیاری در این نوع از تشنج از دست نمی‌رود.
تشنج موضعی پیچیده:  این نوع تشنج معمولاً در لوب تمپورال مغز رخ می‌دهد و بین یک تا دو دقیقه طول می‌کشد. هوشیاری در هنگام بروز این نوع تشنج از دست رفته و رفتارهای مختلفی بیمار ممکن است از خود نشان دهد.

تشنج گسترده : این نوع از تشنج هر دو طرف مغز را در برمی‌گیرد. در هنگام تشنج و پس از آن هوشیاری فرد از دست می‌رود.

تشنج گسترده  انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

تشنج کوچک: معمولاً، وضعیت شخص در حالت تشنج حفظ می‌شود. دهان و صورت به راحتی حرکت کرده و ممکن است چشم‌ها چشمک بزنند. این نوع از تشنج معمولاً بیش از ۳۰ ثانیه طول نمی‌کشد. وقتی که تشنج تمام شد، شخص به یاد نمی‌آورد که چه اتفاقی افتاده است. و بین سنین ۴ تا ۱۲ سالگی رخ می‌دهد، ممکن است چندین مرتبه در روز اتفاق بیفتد.

تشنج آتونیک: در هنگام بروز تشنج آتونیک فرد به طور ناگهانی کنترل عضلات خود را از دست داده و از حالت ایستاده به زمین افتاده و ناگهان سرش می‌افتد(حالت غش). در هنگام بروز این نوع تشنج، شخص شل شده و بی‌حرکت می‌شود.

تشنج تونیک – کلونیک گسترده: در هنگام این تشنج بدن، دست‌ها و پاها منقبض شده، باز می‌شوند و تکان می‌خورند. پس از آن، شخص ممکن است به خواب رفته و برای دیدن و تکلم با مشکل مواجه شود و سر درد، خستگی و بی‌حالی و بدن درد شدیدی داشته باشد.

بیشتر بخوانید
مایع مغزی نخاعی چگونه آنالیز می شود؟

تشنج میوکلونیک: این نوع از تشنج به حرکات سریع و پرش‌های ناگهانی گروهی عضلات اشاره دارد. این نوع از تشنج ممکن است چندین مرتبه در روز یا چند روز پشت سر هم اتفاق بیفتد.
اسپاسم شیرخواران: این نوع نادر از تشنج در شیرخواران زیر شش سال اتفاق می‌افتد. این نوع از تشنج بیشتر در زمانی که کودک بیدار است یا در حالی که دارید او را می‌خوابانید اتفاق می‌افتد. معمولاً در گردن، بدن و پاهای شیرخوار در زمان بسیار کوتاهی در حد چند ثانیه رعشه ایجاد می‌شود.

تشنج ناشی از تب: این نوع تشنج همان طور که از اسمش پیداست همراه با تب اتفاق می‌افتد. این تشنج‌ ها غالباً در کودکان بین ۶ ماهه تا ۵ ساله دیده می‌شود. تب ناشی از تب که کمتر از ۱۵ دقیقه طول بکشد اثرات نورولوژیکی بلند مدت ندارد؛ اما تشنجی که بیش از ۱۵ دقیقه طول بکشد تغییرات نورولوژیکی در کودک ایجاد می‌کند.

تفاوت تشنج با بیماری صرع

تشخیص تشنج چگونه انجام می شود؟

در ابتدا شخیص تشنج توسط پزشک متخصص مغزو اعصاب با کمک معاینات بالینی و آزمایش‌های تشخیصی انجام می‌شود. در خلال معاینات، پزشک سوابق پزشکی بیمار و خانواده او را می گیرد و در مورد بروز تشنج در آن‌ها سؤالاتی می‌پرسد. آزمایش‌های تشخیصی که پیشتر گفته شد شامل:

 • آزمایش خون
 • الکتروانسفالوگرام (EEG)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی)
 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن یا اسکن CAT)
 • پونکسیون کمری (نخاع)

 درمان تشنج

در ابتدا برای درمان تشنج باید نوع آن تشخیص داده شود تا یک درمان صحیح و درست انجام شود.انواع مختلف دارو برای درمان تشنج وجود دارد. داروها بر اساس نوع تشنج، سن بیمار، عوارض جانبی، هزینه‌های دارویی و …. تعیین می گردند.

این دارو های تجویز شده باید به موقع و مطابق دستور پزشک مصرف شوند. زمانی که شما دارو مصرف می‌کنید، آزمایش‌های مختلفی مانند آزمایش خون، ازمایش ادرار و الکتروانسفالوگرام برای ارزیابی میزان تأثیر داروها روی شما انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید
ویژگی های بهترین متخصص مغز و اعصاب چیست؟

روش دیگری هم برای درمان تشنج وجود دارد به نام تحریک عصب واگ (طولانی‌ترین عصب مغزی که از ساقه مغز تا اندام‌های داخلی شکم ادامه می‌یابد) و فقط برای افراد بالای ۱۲ سال که تشنج جزئی دارند و با روش‌های درمانی دیگر مداوا نشده‌اند به کار برده می‌شود.

در تحریک عصب واگ تلاش می‌شود تا به مغز پالس‌های کوچک انرژی ارسال شود و تشنج کنترل شود. برای انجام این منظور طی یک عمل جراحی یک باطری کوچک در دیواره قفسه سینه قرار داده می‌شود. در زیر پوست سیم‌های کوچکی از باطری به اطراف عصب واگ می‌رود. باطری برای ارسال پالس‌های انرژی در هر چند دقیقه یک بار به مغز برنامه‌ریزی می‌شود. وقتی که فرد احساس می‌کند که تشنج در حال وقوع است با نگه داشتن یک مگنت کوچک روی باطری، آن را فعال می‌کند.  در مواقعی یکی از این دو روش برای درمان تشنج موثر واقع نشود جراحی توصیه می شود.

عوارض تشنج

تشنج مانند سایر عارضه هاس مغزی عوارضی دارد و می تواند باعث تغییر در موارد زیر شود:

 • حالت
 • حرکات
 • اخلاق
 • سطح هوشیاری

تشنج از نظر شدت، علائم، مدت زمان و محل تولد در مغز متفاوت است. یک تشنج معمولی از ۳۰ ثانیه تا دو دقیقه طول خواهد کشید. تشنج طولانی مدت و غیرقابل کنترل ممکن است خطر سلامتی و عوارض بیشتری را بروز دهد

ارتباط میان کم خونی و تشنج

براساس یک مطالعه نشان می دهد کمبود ذخایر آهن بدن و کم خونی ناشی از فقر آهن می تواند باعث افزایش دفعات تب و تشنج شود، لذا تاکید می شود که در شیرخواران مصرف قطره آهن خوراکی و مولتی ویتامین با جدیت ادامه یابد. تا از بروز تشنج ناشی از تب جلوگیری گردد.

نتیجه گیری

چنانچه با مطالعه مطالب فوق سوال یا ابهامی برای تان ایجاد شده است می توانید در انتهای این صفحه در بخشی تحت عنوان دیدگاه مطرح نمائید تا دکتر طاهریان در اسرع وقت اقدام به پاسخگویی کند.

دکتر فاطمه طاهریان

ایشان دارای برد تخصصی بیماری های مغز و اعصاب هستند، همچنین در بیمارستان های رسول اکرم، فیروزگر، شریعتی و امام خمینی تجربه کاری داشته و سابقه درخشانی در حوزه بیماری های مغز و اعصاب و ستون فقرات داشته و حضور فعالی در کنگره های مطرح این حوزه از جمله کنگره مغز و اعصاب ایران، کنگره سردرد، کنگره تشنج و…داشتند. دکتر فاطمه طاهریان نزدیک به 10 مقاله isi در مجلات معتبر به چاپ رسانیده اند. در حال حاضر ایشان آماده خدمت رسانی در بیمارستان ها و کلینیک های متعدد و همچنین مطب شخصی جهت انجام معاینات و درمان بیماری ها هستند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
از میگرن چشمی چه می دانید؟!

از میگرن چشمی چه می دانید؟!

دیدن ستاره یا نورهای بسیار درخشان یا نقاط کور و سیاه کوچک بخشی از مواردی است که یک چشم پزشک ممکن است از بیمار خود بشنود. این علائم بسته به اینکه در هر دو چشم رخ می دهد یا خیر، اینکه معمولا بروز این...

مایع مغزی نخاعی چگونه آنالیز می شود؟

مایع مغزی نخاعی چگونه آنالیز می شود؟

مایع مغزی نخاعی یا همان CSF مایعی شفاف و بی رنگ است که در مغز و نخاع انسان وجود دارد. مغز و نخاع، سیستم عصبی مرکزی بدن را تشکیل می دهند. همه فعالیت‌هایی که ما  انجام می‌دهیم، توسط سیستم عصبی...

برای درمان انواع ام اس به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای درمان انواع ام اس به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

ام اس از جمله بیماری های خود ایمنی است که روزانه به آمار مبتلایان آن افزوده می شود. این بیماری دارای انواعی است که باعث می شود با تفاوت هایی همراه باشند و افراد علائم و دوره های بیماری مختلف و متغیر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *