مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

علت درد عصبی پا

درد عصبی پا وضعیت آزاردهنده ای را برای افراد ایجاد می کند. بیماران در این مواقع علائم مختلفی از جمله سوزن سوزن شدن، شوک الکتریکی، درد خفیف تا شدید، درد تیر کشنده و… تجربه می کنند.

عوامل مختلفی می تواند در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد که در ادامه موارد احتمالی را برای شما ذکر خواهیم کرد.

درد عصبی پا
درد عصبی پا

سیاتیک و ایجاد درد عصبی پا

سیاتیک یکی از شناخته شده ترین دلایل درد عصبی پا است. التهاب یا آسیب به عصب سیاتیک می تواند منجر به درد در ناحیه کمر و ساق پا شود.

زمانی که عصب سیاتیک دچار التهاب و آسیب می شود، فرد درد را در پای خود احساس می کند. به دنبال فشرده شدن عصب در ناحیه کمر ممکن است در پای خود نیز احساس درد داشته باشید.

از برخی علائم سیاتیک می توان به مواردی از جمله درد خفیف تا شدید در هر نقطه از مسیر عصب سیاتیک، از کمر به باسن و سپس به پاها اشاره کرد.

همچنین امکان ایجاد ضعف عضلانی، بی حسی یا سوزن سوزن شدن نیز در پا وجود دارد. این نکته را باید بدانید که در اغلب مواقع سیاتیک معمولا یک پا را درگیر می کند و در اکثر موارد با روش های خانگی مانند حرکت کششی، کمپرس یخ و گرما از بین می رود.

تنگی کانال نخاعی

از دیگر دلایل درد عصبی پا، تنگی کانال نخاعی است. منظور از تنگی کانال نخاعی، باریک شدن فضای ستون فقرات است و می تواند باعث فشار به نخاع یا اعصابی شود که از ستون فقرات به عضلات می رسد.

فشار وارد شده منجر به تحت فشار قرار گرفتن عصب می شود که به نوبه خود می تواند منجر به بی حسی، گرفتگی، گزگز و ضعف در پاها شود.

تنگی ستون فقرات کمری معمولا به دلیل استئوآرتریت، ساییدگی و پارگی تدریجی که در طول زمان برای مفصل ایجاد می شود، رخ می دهد.

علائم درد عصبی پا

تنگی در ناحیه ستون فقرات بسیار شایع است؛ زیرا آرتروز در سن 50 سالگی شروع شده و منجر به چنین تغییراتی در افراد می شود. به همین دلیل اکثر افرادی که علائم تنگی نخاعی دارند، 50 ساله یا بیشتر است.

مشکلاتی از جمله درد سیاتیک و تنگی کانال نخاعی معمولا قابل تسکین است. در این مواقع خود درمانی را کنار بگذارید و طبق دستور پزشک عمل کنید، مواردی از جمله فیزیوتراپی، داروهای ضد التهابی و جراحی گزینه های مناسبی برای درمان هستند.

نوروپاتی ها

برخی از دردهای عصبی در پا ناشی از آسیب یا اختلال عملکرد عصبی رخ می دهد که اصطلاحا به این عارضه نوروپاتی گفته می شود.

به طور کلی درد عصبی به عنوان عصب آسیب دیده یا قسمتی از بدن که با عصب ارتباط دارد، شناخته می شود. چند نوع نوروپاتی وجود دارد که منجر به درد عصبی در پا می شود. چند مورد را نام می بریم:

نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی یک اصطلاح کلی برای آسیب عصبی در هر نقطه از بدن به جز مغز است و به دنبال آسیب تروماتیک، مشکلات متابولیک، عفونت، قرار گرفتن در معرض سموم و دلایل ارثی رخ می دهد.

یکی از شایع ترین دلایلی که منجر به نوروپاتی محیطی می شود، دیابت است. افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی معمولا درد را به صورت گزگز یا سوزش احساس می کنند.

این نوع درد عصبی در پاهای اغلب به صورت تدریجی باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن پاها می شود. علاوه بر این نوروپاتی محیطی می تواند منجر به سوزش و درد عصبی در پا شود.

نوروپاتی پرونئال

نوع دیگری از نوروپاتی که منجر به درد عصبی پا می شود، ناشی از آسیب به عصب پرونئال در زانو است. آسیب های عصب پرونئال منجر به بی حسی، سوزن سوزن شدن، درد، ضعف و مشکل هنگام راه رفتن می شود.

معمولا راهکارهای درمانی که برای این بیماری در نظر گرفته می شود، شامل مصرف دارو، فیزیوتراپی و احتمالا عمل جراحی است.

نوروپاتی محیطی
نوروپاتی محیطی

سندرم تونل تارسال

آسیب به عصب تیبیال باعث ایجاد سندرم تونل تارسال می شود. عصب تیبیال از تونل تارسال عبور می کند، در واقع راهی از عبور استخوان و رباط ها در مچ پا است.

از علائم این بیماری می توان به درد، سوزش، احساس سوزن سوزن شدن در کف پا و انگشتان اشاره کرد. در اغلب مواقع راهکارهای درمانی غیر جراحی موثر واقع می شود.

اگر درد عصبی را در پای خود تجربه کردید، حتما باید جهت بررسی علت و درمان به متخصص مغز و اعصاب در سعادت آباد مراجعه کنید.

معمولا در ابتدا گزینه های غیر جراحی را برای شما در نظر می گیرند، در صورت عدم  تاثیرگذاری روش های درمانی، در نهایت عمل جراحی را برای بیماران در نظر می گیرند.

علائم مرتبط با آسیب عصبی

زمانی که یک عصب فشرده می شود، باعث ایجاد علائمی فراتر از ناحیه آسیب دیده خواهد شد. همانطور که گفتیم درد عصبی پا می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. علائمی که نشان دهنده درد عصبی است:

درد

این مورد شامل سوزش، درد تیر کشنده و… است که در سراسر بدن احساس می شود.

درد پس از فعالیت های خاص

نشستن یا ایستادن طی طولانی مدت و همچنین فعالیت هایی مانند راه رفتن، بالا رفتن از پله ها یا بلند شدن از روی صندلی منجر به افزایش درد می شود.

بی حسی یا سوزن سوزن شدن

بی حسی در عضلات پا یا انگشتان پا وجود دارد.

ضعف

به دنبال ضعف متوجه کاهش عملکرد عضلات در لگن، ساق پا، ران یا انگشتان پا می شوید.

افتادگی پا

مشکل در بلند کردن پا دارید که به عنوان افتادگی پا شناخته می شود.

از دست دادن تعادل

احساس بی ثباتی دارید و بیشتر مستعد زمین خوردن هستید.

این موارد می تواند به شما کمک کند تا درد عصبی پا را تشخیص دهید و برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

دکتر فاطمه طاهریان

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *