مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درد سیاتیک کمر

اعصاب سیاتیک از بزرگترین و طولانی ترین عصب ها در بدن انسان می باشد. این درد یکی از شایع ترین علل درد و ناتوانی در دنیا می باشد که امروزه خیلی از افراد به علت سبک زندگی خود درگیر آن می باشند. شناخت انواع کمردرد بسیار مهم است با تشخیص نوع درد در ناحیه کمر می توان درمان موثر کمردرد را یافت. در این مقاله درد سیاتیک و روش های درمان آن را به اختصار توضیح داده ایم تا بتوانیم پاسخگوی نیاز شما مخاطبین عزیز باشیم.

درد سیاتیک چیست؟


درد سیاتیک دردی می باشد که در مسیر عصب سیاتیک به وجود می آید و از کمر شروع شده به باسن، پشت ران و پشت ساق پا ادامه پیدا می کند. این درد معمولا یک طرف بوده اما در مواردی نیز می تواند دو طرفه باشد. درد سیاتیک به طور ناگهانی شروع شده و معمولا با گذشت زمان بدتر می شود.

علل به وجود آمدن درد سیاتیک


در مواقعی که دیسک کمر پاره شده و یا بیرون بزند و دیسک دچار فتق شود، درد سیاتیک نیز بروز می کند. در واقع در این شرایط دیسک پاره شده به ریشه های عصب سیاتیک فشار وارد می کند و باعث بروز درد در ران و یا ساق پا می شود. برخی بیماری های دیگر مانند تنگی کانال نخاعی، تومور های ستون مهره ها، عفونت های ستون مهره، تومور های داخل لگنی نیز باعث بروز درد سیاتیک می گردند و با فشار به ریشه های عصب سیاتیک باعث ایجاد ضعف در عضلات، بی حسی و احساس سوزش در کف پا می گردند.
جالب است بدانید 40 درصد افرادی که دچار دیسک کمر می شوند فقط با درد سیاتیک به متخصص مغز و اعصاب مراجعه می کنند یعنی درد کمری در خود احساس نمی کنند.

عصب سیاتیک


همان طورکه گفته شد عصب سیاتیک بزرگترین عصب در بدن انسان می باشد و در مسیر باسن، پشت ران تا پشت ساق پا قرار گرفته است.طبق آناتومی بدن در پشت زانو عصب سیاتیک به دو شاخه تیبیال و عصب پرونئال مشترک تقسیم می گردد. عصب پرونئال نیز به دو عصب سطحی و عمقی تقسیم می گردد.به طور کلی عصب پرونئال سطحی به پوست می رود و حس جلوی پا انسان را تامین می کند و عصب پرونئال عمقی به عضلات جلوی ساق پا می رود. عصب سیاتیک از 5 ریشه عصبی تشکیل شده که این عصب ها در داخل کمر و لگن قرار دارند به این صورت که دو ریشه از کمر انسان(ریشه عصبی چهارم و پنجم ) و سه ریشه از لگن شامل ریشه اول و دوم و سوم را شامل می شوند.
کلیه حرکات بدن و پاها مانند راه رفتن، ایستادن ، فشردن پدال گاز و ترمز، برداشتن پا از روی پدال گاز و.. از طریق این عصب ها انجام می شود.

درد در مسیر عصب سیاتیک

درد در مسیر عصب سیاتیک به علت پاره شدن دیسک کمر ایجاد می شود به همین علت از اهمیت ویژه ای برخوردار است بنابراین علاوه بر این عارضه، تنگی کانال نخاعی و لیز خوردگی مهره های کمر نیز بسیار مهم می باشند و نیاز به درمان فوری دارند.

راه های تشخیص درد سیاتیک


در اولین قدم پزشک متخصص مغز و اعصاب در معاینه فیزیکی بیمار می تواند قدرت عضلات بیمار را مورد بررسی قرار دهد. به این صورت که در معاینات اولیه از بیمار خواسته می شود تا بر روی انگشتان پا و یا پاشنه پا راه برود و یا به حالت چمباتمه از جای خود بلند شود و یا در هنگامی که روی تخت به پشت دراز کشیده است از وی خواسته می شود که یکی از پاهای خود را بلند کند. این معاینات به آسانی درد و علت ناشی از آن را برای پزشک معالج معین می کند.درمان کمردرد بسیار حائز اهمیت بوده و برای آن باید اقدامات لازم پیش از رسیدن به مراحل سنگین جراحی را انجام داد.
برای تشخیص بیماری درد سیاتیک کمر از روش های دیگری نیز استفاده می شود که عبارتند از :
• تصویر برداری به وسیله MRI
نوار عصب عضله

راه های درمان درد سیاتیک

درمان درد سیاتیک کمر
درمان درد سیاتیک کمر

برای درمان درد سیاتیک راه های مختلفی وجود دارند که عبارتند از :

درمان دارویی

داروهای مختلفی برای درمان درد سیاتیک توسط متخصص مغز و اعصاب تجویز می شود. مصرف این داروها باعث کاهش تورم و التهاب ناشی از درد می شود. معمولا پزشک دارو های ضد التهاب استروئیدی (NSAID) تجویز می کند این داروها شامل آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن می باشد. در صورتی که می خواهید آسپرین مصرف کنید مواظب باشید چون در مواردی این دارو باعث ایجاد زخم و خونریزی می شوند همچنین مصرف آسپرین در کودکان زیر 18 سال به دلیل ابتلا به زخم معده سندرم REY ممنوع می باشد. در ضمن افرادی که نمی توانند از داروهای ضد التهابی استفاده کند می توانند استامینوفن مصرف کنند.
داروهای شل کننده عضلات نیز می توانند باعث کاهش اسپاسم عضلات شوند و از این طریق درد سیاتیک در کمر را کاهش دهند. در برخی موارد دارو های ضد افسردگی و یا داروها و مسکن های قوی که مخدر دارند می توانند درد مزمن سیاتیک را کاهش دهند.
با توجه به صلاحدید و نظر پزشک در برخی موارد این دارو های ضد التهابی استروئیدی به اطراف عصب نخاعی و کمر تزریق می شوند. تحقیقات نشان داده است که این تزریقات در صورتی که دیسک کمر پاره شده باشد تاثیر کمی می گذارد.

استفاده از کمپرس یخ و یا گرم :

شما می توانید از کیسه های یخ برای کاهش درد و تورم تنها درر روزهای اول استفاده کنید و بسته های یخ را در حوله ایی نرم پیچیده و در منطقه کمر و یا جایی که احساس درد دارید، بگذارید. توجه داشته باشید که این کار را چند بار در روز و به مدت 20 دقیقه انجام دهید. همچنین می توانید بعد از انجام این روش از کمپرس گرم استفاده کنید. این روش هم به مدت 20 دقیقه و چند بار در روز تکرار کنید.
اگر هنوز هم در کمر خود احساس درد دارید از بسته های آب گرم و سرد به صورت متناوب استفاده کنید و ببینید کدامیک برای تسکین دردتان بهتر است.


کشش ها و نرمش های ملایم


یکسری کشش و نرمش های ملایم می تواند شما را در تسکین این درد یاری کند. برای انجام این کار بهتر است در کنار پزشک متخصص مغز و اعصاب به یک فیزیوتراپ مراجعه کرده و یک سری تمرینات عضله ای مخصوص و هوازی انجام دهید.

کلام آخر

اگر به دنبال روشی برای تسکین درد کمر و درد سیاتیک خود هستید خودسرانه دارو مصرف نکنید. زیرا درد در واقع پیام بدن برای پاسخ به مشکلی می باشد که به وجود آمده است. شما می توانید به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرده و با درمان سریع و به موقع خود را از شر عمل های جراحی سنگین نجات دهید. دکتر فاطمه طاهریان علاوه بر پذیرش مراجعات حضوری بیماران به طور آنلاین نیز به بیماران مشاوره می دهند. برای گرفتن نوبت آنلاین مشاوره می توانید از این لینک استفاده کنید.

دکتر فاطمه طاهریان

برچسب ها:
مقالات مرتبط
دیسک کمر از پیشگیری تا درمان

دیسک کمر از پیشگیری تا درمان

اگر از دیسک کمر رنج می‌برید، این مقاله کمک می‌کند تا نحوه کنترل و درمان آن را یاد بگیرید. آگاهی داشتن در این زمینه در روند درمان بیماری بسیار موثر است. در واقع، دیسک ها همان صفحات غضروفی بین مهره ای...

برای درمان؛ انواع کمردرد را بشناسید!!

برای درمان؛ انواع کمردرد را بشناسید!!

کمردرد، یکی از شایع ترین و مهم ترین اختلالات سیستم اسکلتی بدن است که ممکن است در هر سن وهر جنسیتی بروز کند. این اختلال سیستم اسکلتی، انواع بسیار زیادی دارد که سبب بروز اختلال در عملکرد فرد می شود....

درمان موثر کمردرد چیست؟

درمان موثر کمردرد چیست؟

نگران نباشید شما تنها کسی نیستید که کمردرد دارید. حدودا 80 درصد از افراد جامعه از کمردرد رنج می برند. گاهی ممکن است این کمردرد به صورت ناگهانی و برای مدت کوتاهی رخ دهد و گاهی نیز ممکن است طولانی مدت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *