حرکات ورزشی بعد از جراحی دیسک کمر

انجام حرکات ورزشی بعد از جراحی دیسک کمر برای تسریع روند بهبودی بسیار مهم است. اگر اخیرا عمل جراحی در ناحیه ستون فقرات به خصوص عمل دیسک خود انجام داده اید، قطعا نیاز به توانبخشی یا فیزیوتراپی دارید.

معمولا پزشک برای بیمار چندین جلسه فیزیوتراپی را توصیه می کند که قطعا در برنامه فیزیوتراپی تمرینات ورزشی مختص با شرایط شما وجود دارد.

در ادامه چندین نمونه از حرکات ورزشی را به شما توضیح می دهیم که می تواند تمرینات خوبی برای توانبخشی بعد از جراحی باشد.

پیاده روی بعد از عمل

پیاده روی از اولین حرکات ورزشی بعد از جراحی دیسک کمر و دیگر جراحی ها در ناحیه ستون فقرات است. توصیه می شود که روزانه حداقل بین 20 تا 30 دقیقه روی تردمیل یا فضای باز پیاده روی داشته باشید. سپس در طی دوران نقاهت خود مدت زمان پیاده روی را به تدریج افزایش دهید.

انکل پامپ یا حرکت مچ پا به سمت بالا

این حرکت کششی عصبی به بهبود جریان خون به سمت قلب کمک می کند. باید برای انجام این تمرین به پشت دراز بکشید. سپس به آرامی مچ پا و انگشتان پای خود را به سمت بالا و پایین ببرید. این تمرین را حداقل ده بار تکرار کنید.

تمرین هیل اسلاید یا کشیدن پاشنه پا

این مورد یکی دیگر تمرین کششی برای توانبخشی بعد از عمل است. برای انجام این تمرین باید به پشت دراز بکشید و پاشنه پای خود را به سمت باسن جمع کنید، به طوری که زانوی شما خم شود. سپس مجدد زانوی خود را صاف کنید، باید این تمرین را ده بار تکرار کنید.

پیاده روی بعد از عمل دیسک

حرکت سوپرمن

برای انجام این حرکت باید ابتدا روی شکم خود دراز بکشید. پاها و دستان شما باید موازی با بدن کاملا صاف قرار گرفته باشد. در ادامه سر خود را در راستای بدن خود قرار دهید، به طوری که به بالا نگاه نکنید تا فشاری به گردن وارد شود.

سپس دست و پاها خود را صاف نگه داشته بودید، حدود 15 تا 20 سانتی متر به بالا ببرید و تا زمانی که انقباض را احساس کنید این حرکت را ادامه دهید.

به مدت چند ثانیه بدن خود را به این حالت نگه دارید و سپس دست و پاهای خود را پایین بیاورید. این تمرین را باید ده بار تکرار کنید.

حرکت پل یا بریج

تمرین بریج یکی دیگر از عالی ترین حرکات ورزشی بعد از جراحی دیسک کمر است. برای انجام این تمرین باید به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید.

سپس کمی باسن خود را بالا بیاورید تا جایی که بدن در یک راستای صاف با پای شما قرار گیرد. پس از چند ثانیه باسن خود را پایین بیاورید.

حرکت اسکات با دیوار

حتما قبل از انجام این تمرین با پزشک خود مشورت داشته باشید تا در صورت اجازه پزشک این تمرین را انجام دهید. برای انجام این تمرین به دیوار تکیه دهید سپس پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید و کمی جلوتر از بدن قرار دهید.

در ادامه به طوری بدن خود را به سمت پایین حرکت دهید که گویا می خواهید روی صندلی بنشینید. چند ثانیه در این حالت باقی بمانید سپس تمرین خود را مجدد انجام دهید.

تمرین دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت یکی دیگر از بهترین حرکات ورزشی بعد از جراحی دیسک کمر است. انجام این تمرین به صورت مداوم به بهبود گردش خون و عملکرد بهتر قلب کمک می کند.

 باید این تمرین را به طور منظم 20 تا 30 دقیقه انجام دهید تا نتایج خوبی برای شما به همراه داشته باشد.

روند بهبودی پس از جراحی کمر

پس از انجام هر نوع جراحی که در ناحیه کمر انجام می دهید، بسیار مهم است که طبق دستور پزشک خود تمرینات ورزشی منظم و رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

تمرینات ورزشی را چه در خانه و چه در باشگاه انجام دهید به تسکین کمردرد و افزایش تحرک شما بعد از عمل کمک می کند.

باید در خصوص تمرینات مناسب با توجه به وضعیتی که دارید با فیزیوتراپیست و پزشک خود مشورت داشته باشید. بدون مشورت و اجازه پزشک خود نباید هیچ تمرینی را خودسرانه انجام دهید؛ چرا که می تواند منجر به عوارض جدی بعد از عمل شود.

بیشتر بخوانید: اهمیت تغذیه بعد از عمل دیسک کمر

میزان پیاده روی بعد از عمل دیسک کمر

پیاده روی بعد از عمل بسیار مهم است تا به تسریع روند بهبودی و جلوگیری از عوارض احتمالی بعد از عمل کمک کند. پس از ترخیص از بیمارستان باید روزانه بین 10 تا 20 دقیقه پیاده روی داشته باشید. 

اگر پس از گذشت دو الی سه روز بعد از عمل احساس توانایی بیشتری داشتید، میزان پیاده روی خود را به مدت 20 تا 30 دقیقه افزایش دهید.

ورزش بعد از عمل دیسک

هدف از انجام ورزش بعد از عمل دیسک چیست

مطالعاتی که در این باره انجام شده نشان داده است که برنامه های ورزشی بعد از عمل دیسک به تسکین درد بعد از عمل، افزایش توانایی و قدرت عضلات کمر کمک می کند.

فواید پیاده روی بعد از جراحی

پیاده روی در خانه یا خارج از خانه تاثیر بسیار زیادی در افزایش روند بهبودی شما پس از جراحی دارد. حرکت داشتن منجر به افزایش جریان خون شده و به تحرک بیشتر شما کمک می کند. 

علاوه بر اینکه تاثیرات خوبی در سلامت جسمانی شما می گذارد، برای سلامت روانی شما نیز اثرات مثبتی خواهد داشت.

محدودیت های ورزشی برای بیماران بعد از عمل

از انجام هر تمرینی که نیاز به بلند کردن، خم شدن و چرخش است باید خودداری کنید. بسیاری از جراحان توصیه می کنند که حداقل طی دو هفته اول از انجام این موارد به خصوص خم کردن ناحیه کمر خودداری کنید.

چه زمانی بعد از عمل دیسک می توان ورزش کرد؟

معمولا ورزش های سبک مانند پیاده روی به عنوان یکی از حرکات ورزشی بعد از جراحی دیسک کمر مانعی ندارد. بعد از گذشت دو تا شش هفته پس از جراحی می توانید تمرینات کششی بیشتری را به تدریج اضافه کنید که برای شما قابل تحمل است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *