دکتر فاطمه طاهریان / بیماری های مغز و اعصاب / تنگی کانال نخاعی کمر و درمان آن
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

تنگی کانال نخاعی کمر و درمان آن

یکی از اختلالات و مشکلاتی که در گردن و کمر ایجاد می ‌شود تنگی کانال نخاعی می باشد. زمانی که بین دیسک های بین مهره‌ ای و دو مفصل فاست فرسایش ایجاد شود باعث ایجاد این مشکل می گردد. و در نهایت زائده های استخوانی که به آن استئوفیت گفته می‌ شود در کانال نخاعی فرد به وجود می آید. همچنین به دلیل بروز بیماری آرتریت که یک بیماری مفصلی می باشد، مفصل های فاست بزرگ تر می شود و در نهایت باعث می‌ شود فضایی که در دسترس ریشه‌ های عصبی قرار گرفته است کوچک تر شود. و ممکن است فرد نیاز به عمل جراحی برای درمان داشته باشد.

تنگی کانال نخاعی چیست؟

در واقع می توان گفت نوعی بیماری تخریب پیشرونده که به مرور زمان در فرد ایجاد می‌ شود را تنگی کانال نخاعی می گویند. این بیماری موارد زیر را شامل می‌شود:

• موجب تنگی کانال نخاعی و باریک شدن کانال ریشه عصب خواهد شد.
• همچنین فاصله بین مهره ای که فاست نامیده می‌ شود بزرگ‌ تر می‌ شود.
• سفت شدن ربات ها نیز یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن این مشکل می باشد.
• از دیگر مشکلاتی که این بیماری را ایجاد می‌کند رشد زائده های استخوانی می باشد.

به طور کلی می‌ توان گفت این بیماری در قسمت هایی مانند گردن، سینه یا کمر ایجاد می گردد. ولی معمولاً بیشترین آمار ابتلا به آن در ناحیه کمر بوده است. بیشتر افراد با مرور زمان دچار این مشکل خواهند شد. اما افراد کمی علائم آن را نشان خواهند داد.
مثلاً زمانی که فرد دچار تنگی کانال ریشه عصبی شود و این موضوع باعث فشار آمدن به ریشه های عصبی شده و موجب ایجاد درد و التهاب در کمر می گردد. همچنین کوچک شدن کانال نخاعی نیز باعث می‌ شود تا نخاع دچار فشار گردد و التهاب و ضعف را ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید
سندرم پای بی قرار

علائم تنگی کانال نخاعی چیست؟

علائم این مشکل ممکن است به صورت ناگهانی یا در طول زمان بروز کند. همچنین در بعضی از افراد درد بسیار زیاد بوده اما بعضی دیگر درد خفیف را تجربه خواهند کرد. البته درد ایجاد شده ممکن است تنها زمانی که فعالیت خاصی را انجام می دهید بروز کند یا این که مقطعی باشد.
همچنین از دیگر علائم تنگی کانال نخاعی می توان به بی حسی، گزگز یا درد اشاره کرد، که معمولاً از ناحیه باسن شروع می شود و به قسمت پایینی بدن یعنی ساق ها یا پشت ران ها امتداد می یابد، که در این زمان به آن سیاتیک گفته می شود.
البته اگر در هنگام ایستادن یا راه رفتن دچار ضعف، لنگش و گرفتگی دردناک در ناحیه ساق پا می‌ شوید، می تواند از علائم وجود این بیماری باشد.
علاوه بر آن زمانی که فرد احساس مورمور شدن یا بی حسی در قسمت گردن داشته باشد که معمولا به سمت شانه ها و بازوها امتداد دارد، نشانه تنگی کانال نخاعی گردن می باشد.

علائم تنگی کانال نخاعی
علائم تنگی کانال نخاعی

راه های درمانی تنگی کانال نخاعی

در واقع می‌ توان گفت که هیچ یک از راه‌ های درمانی و داروها بر روی کانال تنگی نخاعی تاثیر گذاری صد در صد ندارندو تنها موجب بهبودی وضعیت بیمار می شود. و در صورتی که علائم این بیماری خفیف تا متوسط باشد بهتر است از روش‌ های غیرجراحی و محافظه کارانه استفاده شود. از بهترین درمان های موثر برای کمر درد میتوان به ورزش های متناسب به همراه استفاده از داروها اشاره کرد. اما زمانی که درد به قدری شدید باشد که موجب ایجاد اختلال در راه رفتن بیمار گردد معمولاً پزشکان از روش جراحی برای درمان استفاده می کنند.

روش های غیر جراحی درمان عبارت اند از:

بیشتر بخوانید
جوان ها هم مبتلا به آلزایمر می شوند!!

مراقبت از خود

بهتر است به حالت کمر توجه شود و ستون فقرات در بهترین وضعیت ممکن است قرار بگیرد. زیرا می‌ توان گفت که قوس کمر میزان زیادی از وزن را تحمل می نماید‌ پس باید برای جلوگیری از آسیب رسیدن به دیسک و مهره ها در قسمت‌ های مختلف ستون فقرات مراقبت های مربوط به آن را رعایت کنید. مثلاً نحوه نشستن، راه رفتن و حتی خوابیدن یا نحوه بلند کردن اجسام سنگین بسیار تاثیر گذار است.

درمان های دارویی

در بعضی از موارد پزشک تشخیص به درمان دارویی می‌ دهد بنابراین ممکن است از داروهای مختلفی با توجه به مشکلات بیمار استفاده کند.
مثلاً برای کاهش التهاب و درد از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده می‌ شود. همچنین برای کاهش درد معمولا از داروهایی که ضد درد هستند مانند استامینوفن استفاده خواهد شد.
البته زمانی که فرد دچار تورم و التهاب اعصاب می باشد پزشک برای آن داروهای استروئیدی تجویز خواهد کرد. و در جهت کاهش تورم و التهاب نخاعی تزریق استروئید اپیدورال مناسب می باشد.

انجام فیزیوتراپی

برای اینکه بیمار بتواند به سطح فعالیت های خود در زمان کوتاهی بازگردد می تواند از فیزیوتراپی برای درمان تنگی کانال نخاعی استفاده کند. علاوه بر آن معمولاً فیزیوتراپ ها نحوه بلند کردن اجسام سنگین یا حالت نشستن صحیح را به بیمار آموزش می ‌دهند. و بیمار را کمک می‌ کنند تا بتواند تمرینات مخصوص که مربوط به پشت شکم یا ساق پا می باشد را انجام دهد. و به طور کلی فعالیت هایی که موجب می‌ شود انعطاف پذیری بدن شما افزایش یابد را آموزش می دهند.

ورزش برای بهبود تنگی کانال نخاعی

ورزش هایی که برای درمان تنگی کانال نخاعی توصیه می ‌شود معمولاً برای تقویت کردن عضلات خم کننده ناحیه ستون فقرات می باشد. برای این کار بهتر است به صورت طاق باز بر روی سطح نرم دراز کشیده و پاها را در داخل قفسه سینه جمع کنید. و حدود ۳۰ ثانیه نگه دارید و سپس به حالت اولیه خود بازگردید این کار روزانه ۶ تا ۸ مرتبه انجام شود. همچنین می‌ توانید در وضعیت طاقباز پاها را کمی خم کرده تا زانو ها به سمت بالا قرار بگیرد و یک پا را به آرامی بلند کنید تا ۱۰ سانتی متر با زمین فاصله داشته باشد. و حدود ۱۵ ثانیه نگه دارید سپس به جای اول خود باز گردانید. و پای دیگر را بالا ببرید که این کار را نیز می توانید ۶ تا ۸ مرتبه در روز انجام دهید.

راه های درمانی تنگی کانال نخاعی

جراحی تنگی کانال نخاعی

برای درمان تنگی کانال نخاعی از جراحی باز یا بسته استفاده خواهد شد، که در جراحی باز زائده های استخوانی برداشته می شود. و این کار می تواند باعث کاهش فشار بر روی ستون فقرات و فشار ایجاد شده بر روی اعصاب نخاع شود.
در جراحی بسته از تکنولوژی‌ های بسیار پیشرفته برای درمان استفاده می ‌شود که این کار باعث می‌شود فشاری که بر روی شاخه های عصبی ستون فقرات وجود دارد برطرف شود. همچنین از ماده شیمیایی در این روش استفاده می شود که باعث می شود دیسک بیرون زده در این بیماری به دلیل کاهش فشار جمع شود.

بیشتر بخوانید
انواع سردرد؛ علائم و درمان سریع آن

سخن پایانی

برای درمان تنگی کانال نخاعی بهترین راه مراقبت از خود است. با بروز کمترین عوارضی از نشانه های کمر درد ، پادرد یا گردن درد سریعا به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید و درمان خود را آغاز کنید. بسیاری از درمان های دارویی در برابر بهبود وضعیت بیمار مفید هستند و کاربرد بالایی دارند. هرچه زودتر بتوانید مشکلات جسمی و روحی خود را بشناسید و درمان را زودتر آغاز کنید، مسلما بهبودی نیز زودتر حاصل میشود. چه بسیا بسیاری از افرادی که مجبور به انجام عمل های بسیار سنگین هستند درحالیکه با مراجعه زودهنگام به پزشک می توانستند با درمان های ساده تر یا عمل جراحی سبک تر به سلامتی دست پیدا کنند.

دکتر فاطمه طاهریان

ایشان دارای برد تخصصی بیماری های مغز و اعصاب هستند، همچنین در بیمارستان های رسول اکرم، فیروزگر، شریعتی و امام خمینی تجربه کاری داشته و سابقه درخشانی در حوزه بیماری های مغز و اعصاب و ستون فقرات داشته و حضور فعالی در کنگره های مطرح این حوزه از جمله کنگره مغز و اعصاب ایران، کنگره سردرد، کنگره تشنج و…داشتند. دکتر فاطمه طاهریان نزدیک به 10 مقاله isi در مجلات معتبر به چاپ رسانیده اند. در حال حاضر ایشان آماده خدمت رسانی در بیمارستان ها و کلینیک های متعدد و همچنین مطب شخصی جهت انجام معاینات و درمان بیماری ها هستند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار Restless Leg Syndrome یا RLS هست که جزو دسته بندی اختلالات خواب است . این اختلال علت قطعی شناخته شده ای ندارد. اما فرضیه ها حاکی از آن است که این اختلال به دلیل اختلال متابولیسم...

درمان اختلال بی خوابی

درمان اختلال بی خوابی

مشکلات بی خوابی در دنیای امروز بسیار بیشتر از گذشته شده است. این اختلالات توان انسان برای داشتن خوابی منظم را می گیرد. معمولا ریشه این مشکلات بسیاری از بیماری های زمینه ای است. وجود اضطراب و دل...

پارکینسون درمان دارد؟

پارکینسون درمان دارد؟

بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی است که بر تنظیم حرکات بدن تاثیر مستقیمی دارد. پارکینسون به علت تخریب سلول های مغز که مسئول تولید دوپامین هستند ایجاد میشود.دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است که پیام را...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. علی اکبر

  سلام من مشکل تنگی کانال نخاعی دارم به نظرتون تا چه زمانی میتونم با دارو کنترلش کنم نزارم ب جراحی برسه ؟؟ خیلی نگران جراحی هستم ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
  • دکتر فاطمه طاهریان

   سلام بستگی به شدت تنگی کانال داره همینطوری نمیشه گفت باید بررسی دقیق بشید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *