تغذیه بعد از عمل دیسک کمر

تغذیه بعد از عمل دیسک کمر بسیار مهم است و در روند بهبودی شما بعد از جراحی تاثیر می گذارد. پیشرفت روند بهبودی شما بعد از عمل آهسته است؛ اما رژیم غذای خوب و با کیفیت بالا می تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند.

در ادامه نکاتی که باید برای تغذیه بعد از عمل دیسک کمر در نظر داشته باشید را برای شما توضیح خواهیم داد.

کالری بیشتر و با کیفیت بخورید

پس از جراحی ستون فقرات یا عمل دیسک کمر متابولیسم با توجه به نیاز بدن برای بهبودی افزایش می یابد. در نهایت بدن شما برای بهبودی نیاز به دریافت کالری تقریبا دو برابر بیش از حد معمول دارد.

حتما این کالری اضافی را از مواد غذایی سالم مانند غلات، میوه ها، حبوبات و سبزیجات تامین کنید. مصرف چنین مواد غذایی این امکان را به بدن می دهد تا ویتامین C و سایر مواد مغذی مورد نیاز برای بهبود ناحیه جراحی شده تامین شود.

خوردن وعده های غذایی متعادل نیز می تواند به کاهش خطر عفونت بعد از جراحی کمک کند. برخی از مواد مغذی از جمله ویتامین C، روی و ویتامین A در مقابله با عفونت موثر است. از غذاهای غنی از ویتامین C نیز می توان به مواردی از جمله سبزیجات، گوجه فرنگی، مرکبات و.. اشاره کرد.

ویتامین A نیز در مواد غذایی مانند سیب زمینی، هویج، شیر، زرده تخم مرغ، جگر و… وجود دارد. غذاهای دریایی، جگر، گوشت و… سرشار از روی است.

 تغذیه بعد از جراحی دیسک کمر

مصرف پروتئین به ترمیم بافت کمک می کند

مصرف رژیم غذایی با پروتئین بالا به عنوان تغذیه بعد از عمل دیسک کمر بسیار مفید است؛ زیرا پروتئین مواد مغذی مورد نیاز برای بهبودی پس از جراحی است. باید بخشی زیادی از پروتئین را از گوشت بدون چربی تامین کنید. 

پروتئین علاوه بر گوشت در مواد غذایی دیگری از جمله تخم مرغ، مرغ، ماهی و سایر غذاهای پروتئینی با کیفیت بالا وجود دارد. لبنیات کم چرب یکی دیگر از منابع خوب پروتئین است که ویتامین D و کلسیم مورد نیاز بدن را نیز تامین می کند.

غذاهای پروتئینی سرشار از روی بوده و برای مقابله با عفونت مفید هستند. مواد غذایی دیگر از جمله حبوبات، دانه و آجیل پروتئین زیادی دارند.

بیشتر بخوانید: حرکات ورزشی بعد از جراحی دیسک کمر

وعده های غذایی کوچک؛ اما در تعداد وعده های بیشتر بخورید

به جای آنکه سه وعده غذایی زیاد بخورید، چهار تا شش وعده کوچک و متعادل در طی روز میل کنید. این روش غذا خوردن برای سیستم گوارش شما نیز آسان تر است، به خصوص زمانی که نیاز دارید که کالری مصرفی خود را نیز افزایش دهید.

پروتئین بعد از عمل دیسک کمر

شیک و اسموتی میل کنید

مصرف اسموتی و شیک ها نیز از دیگر راهکارهای خوبی برای افزایش کالری و پروتئین در رژیم غذایی بعد از عمل است. می توانید این شیک ها را خودتان در منزل با شیر، ماست یا دیگر خوراکی های سرشار از پروتئین تهیه کرده یا به صورت آماده از بیرون برای تغذیه بعد از عمل دیسک کمر خریداری کنید.

مکمل مصرف کنید؛ اما زیاده روی نکنید

جراح ممکن است به عنوان مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر برخی از مکمل های ویتامین و مواد معدنی را به شما توصیه کند که روند بهبودی شما بسیار کمک خواهد کرد. به هیچ وجه نباید مکمل ها را به صورت خودسرانه مصرف کنید حتما در این خصوص با پزشک مشورت داشته باشید.

به این نکته توجه داشته باشید که بهترین منابع دریافت ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن از غذاست. اما برای بهبودی پس از جراحی ممکن است پزشک در صورت نیاز به بیمار مصرف مکمل را توصیه کند.

با این حال دوز بالای مواد مغذی می تواند برای بدن مضر باشد، در نهایت باید تحت نظر پزشک مصرف کنید.

مصرف میوه بعد از جراحی دیسک

آب بنوشید و فیبر بیشتری مصرف کنید

اگر داروی مسکنی که مصرف می کنید باعث یبوست شما می شود، در قدم اول مهمترین کاری که باید انجام دهید نوشیدن آب کافی در طی روز به عنوان تغذیه بعد از عمل دیسک کمر است.

نوشیدن مقدار کافی آب برای جلوگیری از یبوست و همچنین بهبودی کلی بدن بسیار ضروری است. نوشیدن آب کافی به دفع سموم بدن کمک می کند و همچنین مواد مغذی لازم را به سلول های شما می رساند.

در صورتی که به اندازه کافی آب ننوشید، منجر به کم آبی بدن می شود که در نهایت سردرد و خستگی را به دنبال دارد. بنابراین نباید تنها زمانی که احساس تشنگی می کنید، آب بنوشید. یک بطری آب همیشه در کنار خود داشته باشید تا در طول روز کم کم میل کنید.

همچنین مصرف مقدار زیادی از مواد غذایی با فیبر بالا مانند میوه، سبزیجات و غلات کامل برای بهبودی شما بسیار مفید است. خوردن آب آلو یا خوردن آلو خشک اثرات ملینی دارد که برای رفع یبوست بعد از عمل توصیه می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *