دکتر فاطمه طاهریان / بیماری های مغز و اعصاب / همه آنچه که درمورد صرع باید بدانید
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

همه آنچه که درمورد صرع باید بدانید

اگر شما یا یکی از طرافیان شما در طول زندگی یکبار یا دوبار دچار تشنج شد، به معنی این نیست که مبتلا به بیماری صرع شده باشد. زمانی که تشنج ها پی در پی  در فرد رخ دهند می تواند نشانه ای از صرع باشد. به صورت کلی صرع بیماری مزمن، از جمله بیماری های مغز و اعصاب است که در جهان رتبه چهارم را در بین شایع ترین بیماری ها دارد. در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل با بیماری صرع آشنا شویم.

صرع چیست؟

مغز انسان متشکل است از میلیون ها نورون که به صورت طبیعی از خود، امواج الکتریکی تولید می کنند و با همدیگر در تماس هستند. زمانی که فعالیت های الکتریکی در مغز زیاد می شود و نورورن های مغز به صورت شدید و غیر طبیعی تخلیه شوند، تشنج رخ می دهد.
در صورتی که علت بروز تشنج نامعلوم باشد و همچنین تشنج های پی در پی در فرد رخ دهد می توان نام بیماری صرع را به آن اطلاق کرد.
در نظر داشته باشید صرع نام بیماری است که از تشنج های پی در پی و بدون علت تشکیل شده است. اما تشنج، نوعی اختلال رفتاری و عملکردی یا حتی بی هوشی در فرد است که علت بروز آن اختلال در سیستم پیام رسانی مغز است.

نشانه های بیماری صرع

نشانه های بیماری صرع کدامند؟

همانطور که گفته شد صرع ناشی از فعالیت های غیر طبیعی مغز است که این فعالیت های غیر طبیعی مغز همان تشنج است. برخی از علائم و نشانه های بیماری صرع عباتند از :
• از دست دادن هوشیاری فرد
• گیجی
• حرکت های غیر طبیعی و غیر کنترلی در دست ها و پاها
• ناتوانی در صحبت کردن. این افراد عموما به صورت بریده بریده و نامفهوم صحبت می کنند
• حملات ترس و اضطراب
در نظر داشته باشید علائم صرع در هر فردی وابسته به محل و نوع تشنج متفاوت است. اما غالبا علائمی یکسان دارند.

بیشتر بخوانید
قبل از ابتلا به آلزایمر، حتما بخوانید

علت های به وجود آمدن بیماری صرع

علت های این بیماری به صورت دقیق و کامل مشخص نیست اما برخی از علت هایی که می توانند منجر به بروز این عارضه شوند عباتند از :

• ژنتیک: در برخی از افراد وجود سابقه خانوادگی تشنج یا صرع منجر به بروز این عارضه در آن ها می شود.
• ضربه به سر: ضربه شدید به سر یا ضربه مغزی بر اثر وقوع یک تصادف یا پرت شدن از مکان بلند منجر به بروز صرع می شود.

• سکته مغزی: به صورت کلی هرگونه آسیب به مغز از جمله سکته مغزی یا تومور های مغزی منجر به صرع می شوند.
اختلال در رشد: این بیماری گاهی ممکن است به همراه اختلالات عصبی رشدی مانند اوتیسم بروز کند.
اختلال پیش از تولد: اختلال قبل از تولد مانند عفونت در بدن مادر، کم بودن اکسیژن و یا حتی فقر تغذیه، منجر به بروز صرع در کودکان می شود.
تشنج در کودکان: عموما تشنج در کودکان در صورتی که بر اثر تب باشد منجر به صرع نمی شود. اما در صورتی که سابقه خانوادگی وجود داشته باشد یا تشنج ها به صورت مکرر، پی در پی و طولانی رخ دهد می تواند بروز صرع را در کودک افزایش دهد.

تشخیص صرع

تشخیص بیماری صرع چگونه است؟

زمانی که بعد از بروز علائمی از صرع به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه می کنید، پزشک با بررسی علائم شما و معاینات مورد نیاز به تشخیص می پردازد.
برای تشخیص بیماری صرع از موارد زیر نیز استفاده می شود:
معاینه نورولوژیک: در این تست پزشک عملکرد ذهنی و توانایی حرکتی رفتاری را در بیمار بررسی می کند.
تست خونی: این تست برای تشخیص مشکلاتی که می تواند عامل بروز صرع باشد انجام می شود.
نوار مغز: رایج ترین و مهم ترین تست در تشخیص ابتلا به صرع، نوار مغز است. در نوار مغز، فعالیت الکتریکی مغز مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که فرد مبتلا به صرع باشد در حالت عادی غیر از تشنج نیز، اختلال در فعالیت های الکتریکی مغزش وجود دارد.
• ام آر آی: در این تست، تصاویر با جزئیات زیاد از مغز گرفته می شود که پزشک می تواند با در دست داشتن این تصاویر وجود بیماری صرع را تشخیص دهد.
• تست عصبی- شناختی: در این تست پزشک به بررسی توانایی فکر کردن، توانایی تکلم و همچنین حافظه بیمار می پردازد.

بیشتر بخوانید
انواع سردرد؛ علائم و درمان سریع آن

تشنج در فرد مبتلا به صرع چگونه رخ می دهد؟

همانطور که گفته شد بیماری صرع به معنی بروز تشنج های مکرر در یک فرد است. فراوانی روی دادن تشنج در افراد مبتلا به صرع متفاوت است. در برخی افراد ممکن است یک سال بین دو حمله تشنج فاصله وجود داشته باشد. اما در فرد دیگر، ممکن است تشنج درطول روز، چند بار رخ دهد. صرع می تواند در هر کسی و در هر سنی اتفاق بیفتد.

تشنج مهم ترین نشانه صرع

تشنج مهم ترین نشانه صرع

صرع درمان دارد؟

بعد از تشخیص صرع در فرد، با توجه به تشخیص پزشک و عواملی مانند سن، جنسیت، نوع صرع پزشک بهترین درمان را برای بیمار انتخاب می کند. عموما درمان صرع با دارو های ضد بیماری صرع شروع می شود.
در بسیاری از افراد مبتلا به صرع، بیماری به وسیله دارو کنترل می شود. در برخی از افراد ممکن است دارو جوابگو نباشد و مجدد افراد دچار تشنج شوند در این صورت پزشک جراحی و یا راه های دیگر درمانی را پیش می گیرد.
برای بهبود بیشتر بیماری صرع نیاز است تا همراه با دارو یا روش های درمانی دیگر، عادات اشتباه زندگی خود را نیز تغییر دهید. از جمله این عادات اشتباه عبارتند از:
• بی خوابی
• گرسنگی طولانی مدت
• نوشیدن مشروبات الکلی
• استرس و اضطراب زیاد
• عدم مصرف دارو هایی تجویز شده برای شما

کلام آخر

بیماری صرع بیماری مزمن که حدود یک در صدر از کل کشور را در می گیرد. توجه کنید هر نوع تشنجی منجر به صرع نمی شود.
در صورت مشاهده هرگونه علائمی که نشانه ای از صرع است، در اسرع وقت به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا بیماری کنترل شود. در صورتی که بیماری کنترل شود منجر به عوارض و مرگ ناگهانی نمی شود

بیشتر بخوانید
با بیماری ام اس آشنا شوید

دکتر فاطمه طاهریان

ایشان دارای برد تخصصی بیماری های مغز و اعصاب هستند، همچنین در بیمارستان های رسول اکرم، فیروزگر، شریعتی و امام خمینی تجربه کاری داشته و سابقه درخشانی در حوزه بیماری های مغز و اعصاب و ستون فقرات داشته و حضور فعالی در کنگره های مطرح این حوزه از جمله کنگره مغز و اعصاب ایران، کنگره سردرد، کنگره تشنج و…داشتند. دکتر فاطمه طاهریان نزدیک به 10 مقاله isi در مجلات معتبر به چاپ رسانیده اند. در حال حاضر ایشان آماده خدمت رسانی در بیمارستان ها و کلینیک های متعدد و همچنین مطب شخصی جهت انجام معاینات و درمان بیماری ها هستند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار Restless Leg Syndrome یا RLS هست که جزو دسته بندی اختلالات خواب است . این اختلال علت قطعی شناخته شده ای ندارد. اما فرضیه ها حاکی از آن است که این اختلال به دلیل اختلال متابولیسم...

درمان اختلال بی خوابی

درمان اختلال بی خوابی

مشکلات بی خوابی در دنیای امروز بسیار بیشتر از گذشته شده است. این اختلالات توان انسان برای داشتن خوابی منظم را می گیرد. معمولا ریشه این مشکلات بسیاری از بیماری های زمینه ای است. وجود اضطراب و دل...

تنگی کانال نخاعی کمر و درمان آن

تنگی کانال نخاعی کمر و درمان آن

یکی از اختلالات و مشکلاتی که در گردن و کمر ایجاد می ‌شود تنگی کانال نخاعی می باشد. زمانی که بین دیسک های بین مهره‌ ای و دو مفصل فاست فرسایش ایجاد شود باعث ایجاد این مشکل می گردد. و در نهایت زائده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *