دکتر فاطمه طاهریان / بیماری های مغز و اعصاب / قبل از ابتلا به آلزایمر، حتما بخوانید
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

قبل از ابتلا به آلزایمر، حتما بخوانید

تا کنون برایتان اتفاق افتاده است که یادتان برود غذا بخورید؟ تا به حال آدرس خانه ی خود را فراموش کرده اید؟ اگر فردی در اطراف شما یا خود شما دچار این چنین موارد فراموشی، شده باشید قطعا مبتلا به الزایمر شده اید. در این مقاله قصد داریم تا با بیماری آلزایمر اشنا شویم. باما همراه باشید.

بیماری آلزایمر چیست؟

آلزایمر، نوعی تحلیل تدریجی عملکرد ذهن انسان در اثر اختلالات مغزی است. مثال بارز آن، ایجاد اختلال در عملکرد حافظه است که به نوعی آن را زوال عقل نیز در نظر می گیرند. عمدتا بیماری آلزایمر، بیشتر در افراد مسن ایجاد می شود و موارد نادری نیز در افراد جوان رخ داده است.

بیماری آلزایمر به طور تدریجی شکل می گیرد و سپس به مراحل نهایی خود می رسد. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، معمولا غیر قابل درمان است و از جمله بیماری های پیش رونده به حساب می آید. آلزایمر، بیماری خموشی است که به آرامی توانایی حافظه و اندیشه را از بین می برد. این اختلال حافظه به گونه ای است که قدرت انجام کارهای روزمره و ساده را از فرد می گیرد. بیماری آلزایمر به گونه ای است که بیمار در مراحل اولیه وقایع اخیر را از یاد می برد و سپس به مرور زمان وقایع قدیمی و خاطرات را نیز از یاد خواهد برد.

آلزایمر اولین بار توسط روان شناس آلمانی به نام “آلویز آلزایمر” در سال ۱۹۰۱ کشف شد. به همین دلیل نام آلزایمر را به این بیماری اختصاص دادند. دانشمندان بیماری آلزایمر را از نوع پیچیده و چند عاملی می دانند. یک عامل این بیماری، ژنتیک است، به طوری که حدود ۱۰% آلزایمر را ارثی می دانند.

توضیحات دکتر فاطمه طاهریان درمورد آلزایمر:

عوامل به وجود آمدن آلزایمر چیست؟

آلزایمر چگونه به وجود می آید؟ بیماری آلزایمر دلایل مختلفی دارد. در این قسمت به دلایل وقوع آلزایمر می پردازیم. با ما همراه باشید تا با دلایل مختلف بیماری آلزایمر آشنا شوید.

  ژنتیک

یک عامل مهم و اصلی ژنتیک می باشد. تاثیر ژنتیک به مراتب بیشتر از عامل های دیگر است. احتمال ابتلای فرزندان به آلزایمر در سنی که والدین آن ها مبتلا شده اند، وجود دارد.در واقع، آلزایمر در اثر تولید پروتئینی به نام پلاک آمیلوئید در مغز ایجاد می شود. در نتیجه دانشمندان کشف کرده اند که احتمال تولید این پروتئین در فرزندانی که به سن وقوع آلزایمر والدین آن ها نزدیک می شوند، بیشتر است.

بیشتر بخوانید
سرگیجه و هرآنچه که لازم است درباره آن بدانید

افسردگی شدید

افسردگی یکی از عواملی است که مطالعات در دانشگاه کالیفرنیا نشان داد، به شدت باعث افزایش احتمال آلزایمر با افزایش سن می باشد.هرچه میزان افسردگی افزایش یابد، احتمال اختلالات حافظه و فکری نیز افزایش می یابد. در نتیجه با شدت افسردگی، زوال عقلی نیز افزایش می یابد.

عدم فعالیت بدنی و ورزش نکردن

مشاهدات نشان داده است که بافت های عصبی مغز در صورت ورزش نکردن به طور تدریجی آسیب می بینند. در نتیجه احتمال اختلالات حافظه ای نیز با عدم فعالیت بدنی افزایش می یابد. به طوری که ورزش نکردن در افراد مسن، بیشتر از ژنتیک فرد را در معرض خطر آلزایمر قرار می دهد. در حالیکه ورزش منظم میزان ابتلا به این فرایند را کاهش می دهد.

نداشتن الگوی منظم در خوابیدن:

این عامل  باعث آلزایمر زودرس می شود. تحقیقات دانشگاه واشنگتن نشان داده است که نداشتن خواب منظم به ویژه در افراد مسن ریسک زوال عقل را افزایش می دهد. زمانی که ساعت بیولوژیکی بدن با فعالیت های روزانه افراد بزرگسال تطابق نداشته باشد احتمال بروز پروتئین های آمیلوئیدی را در افراد افزایش می دهد. در نتیجه ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر افزایش می یابد.

مصرف زیاد نمک

تحقیقات نشان داده است که مصرف بی رویه نمک، باعث کاهش اکسیژن مغز می شود. در نتیجه شوری زیاد می تواند احتمال ابتلای بیماری آلزایمر را زیاد کند. زیرا نمک زیاد جریان خون مغز را کاهش می دهد. کاهش جریان خون به مغز باعث زوال عقل می شود.

اضطراب

عامل مهم دیگری مثل اضطراب، تولید پروتئین “بتا آمیلوئید” را در مغز افزایش می دهد. این عامل به ویژه در افراد مسن بارز است.مطالعات نشان  دادند که حدود ۱۰ سال قبل از بیماری آلزایمر، پروتئین “بتا آمیلوئید” تولید شده است. اضطراب نقش ویژه ای در میزان تولید این پروتئین با افزایش سن دارد.

مصرف دخانیات

سازمان جهانی بهداشت، دخانیات را عامل دیگری در ایجاد آلزایمر اعلام کرد. مطالعات نشان داده است که کشیدن سیگار جریان خون به مغز را به نسبت افرادی که سیگار نمی کشند، کاهش می دهد. در نتیجه میزان احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر در افرادی که دخانیات استفاده می کنند بیشتر است.

علائم بروز آلزایمر چیست؟

علائم اولیه آلزایمر، فراموش کردن اتفاق های اخیر است. زمانی که بیماری پیشرفت می کند، اختلال شدید در عملکرد مغز و حافظه ایجاد می شود. انجام فعالیت های روزمره در نوع پیشرفته بیماری به شدت دچار اختلال می شود.

علائم ابتلا به آلزایمر:

 • کاهش توانایایی به خاطر سپردن و یادآوری اطلاعات
بیشتر بخوانید
دیسک گردن؛ علائم تا درمان بدون جراحی

مانند پرسیدن سوالات تکراری ، گم کردن وسایل شخصی یا فراموش کردن حوادث و اتفاقات پیش آمده، گم کردن مسیر و آدرس آشنا مثل آدرس خانه، محل کار و..

 • اختلال در استدلال موقعیت های مختلف  ومهم

مانند: درک نادرست داشتن از خطرات ایمنی ، ناتوان بودن در مدیریت برنامه های مالی ، ناتوان بودن در برنامه ریزی و به طور کلی ناتوان بودن در انجام فعالیتهای پیچیده و متوالی

 • اختلالات تجسمی

مانند: عدم درست تشخیص چهره ، اشیاء ضروری و مورد استفاده روزانه ، عدم توانایی انجام کارهای عادی روزانه مثل لباس پوشیدن

 • اختلال در صحبت کردن، خواندن و نوشتن

مانند سخت بودن پیداکردن کلمات هنگام صحبت کردن، تردید ومکس در صحبت کردن، نگارش اشتباه کلمات  

 • تغییرات رفتاری و شخصیت فردی

مانند اجتماع گریزی ، از دست دادن حس همدلی ، بی تفاوتی یا رفتارهای خارج از شخصیت

 از مهمترین نشانه های ابتلا به آلزایمر اختلال در استدلال فرد ، قضاوت و حل مساله است. کاهش شنوایی فرد، اختلال بینایی، از دست دادن حس بویایی، افسردگی

مراحل پیشرفت آلزایمر:

 • قبل از ظهور علائم
 • علائم خفیف ( اختلال شناختی خفیف)
 • زوال عقل

بر اساس شدت علائم آلزایمر، طبق بررسی های انجمن آلزایمر می توان هفت مرحله که زنجیر وار منجر به بروز علائم آلزایمر می شود را توصیف کرد.

تشخیص بیماری آلزایمر معمولا در مراحل اولیه بسیار سخت است. آلزایمر خفیف یا زودرس دارای نشانه های بسیار کمی است و تا مراحل نزدیک به پیشرفت تقریبا ناشناخته می ماند.

علائم آلزایمر شدید:

عوامل خطرسازی وجود دارند که اجتناب ناپذیر بوده و منجر به پیشرفت بیماری می شوند:

 • افزایش سن
 • داشتن سابقه خانوادگی

وجود برخی ژن ها در بدن افراد می تواند از عوامل زمینه ساز برای بروز الزایمر باشد.

آلزایمر درمان می شود؟

تاکنون هیچ درمان قطعی برای آلزایمر کشف نشده است. این بیماری تاکنون درمان قطعی نداشته است؛ تنها درمان هایی برای بهبود و کم کردن سرعت پیشرفت این بیماری وجود دارد. برای بیماری آلزایمر در ابتدا باید به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید، پزشک متخصص عمدتا از داروهای دونزپیل و ریواستیگمین استفاده می کند که باعث بهبود موقت بیماری آلزایمر می شود. این داروها همچنین می توانند سرعت پیشرفت بیماری را کاهش دهند. زیرا میزان هورمون استیل کولین را که پیام رسان عصبی است را افزایش می دهند. اما هیچکدام باعث درمان کامل آلزایمر نمی شوند.

پیشگیری از آلزایمر
قبل از ابتلا به آلزایمر از بروز آن پیشگیری کنید.

از ابتلا به آلزایمر جلوگیری کنید

از آنجا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، در این قسمت راه های پیشگیری از آلزایمر را برای شما ارائه خواهیم داد.

 1.  ورزش کردن، سوخت و ساز بدن را زیاد می کند و از تحلیل توانایی های مغز و ایجاد آلزایمر جلوگیری می کند. ورزش کردن و افزایش سوخت و ساز مغز، میزان تولید ماده کولین در مغز را تنظیم می کند. کولین باعث کاهش سلول های عصبی مغز می شود و تولید زیاد آن ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهد. در نتیجه ورزش کردن عامل مهمی در حفظ سلول های عصبی می باشد.
 2.  پیاده روی یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر است. مطالعات نشان داده است که روزانه داشتن حداقل ۴۰۰۰ قدم باعث کاهش ریسک زوال عقل می شود. بنابراین، فعالیت های بدنی و ورزش نه تنها از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می کنند بلکه توانایی مغز را افزایش می دهند.
 3.  یادگیری زبان دوم علاوه بر زبان مادری، قدرت حافظه را افزایش می دهد. افراد دو زبانه نسبت به افراد تک زبانه کمتر در معرض خطر بیماری آلزایمر هستند.
 4.  مصرف منظم قهوه، احتمال ابتلا به این بیماری را حدود ۱۶ درصد کاهش می دهد.
 5.  مصرف چای سبز نیز به پیشگیری از زوال عقلی کمک می کند. نوعی ترکیب خاص به نام EGCG در چای سبز وجود دارد که از تشکیل پلاک های سمی پیشگیری می کند.
 6.  مصرف آنتی اکسیدان ها در سلامت مغز نقش موثری دارند. به عنوان مثال، آنتی اکسیدان های درون بلوبری توانایی حافظه را افزایش می دهند و ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می دهد.
بیشتر بخوانید
تنگی کانال نخاعی کمر و درمان آن

تفاوت آلزایمر و افسردگی

تفاوت آلزایمر و افسردگی

علائمی که آلزایمر و افسردگی دارند، در بعضی مواقع شبیه به هم بوده و مممکن است افراد این دو را با یکدیگر اشتباه بگیرند.

ناتوانی هایی همچون تشخیص ندادن مکان و زمان، اختلال در صحبت کردن و عملکردهای ذهنی که در آلزایمر وجود دارد در افسردگی اصلا شایع نیست.

مختل شدن این توانایی ها در افراد مبتلا به آلزایمر از نکات مهمی است که به پزشک در تشخیص آلزایمر کمک می کند.

فردی که دچار افسردگی شده است با کمی تمرکز کردن می تواند مواردی را که نیاز دارد به خاطر آورد در صورتی که شخص مبتلا به آلزایمر تلاش می کند روی ضعف حافظه و ناتوانی اش سرپوش بگذارد. یادآوری با تمرکز کردن نیز برای شخص مبتلا به آلزایمر بسیار دشوار است.

آلزایمر در چه سنی رخ می دهد؟

عمدتا بیماری آلزایمر در افراد مسن و به ویژه افراد بالای ۶۵ سال رخ می دهد. نوعی از بیماری آلزایمر که ارثی می باشد، عمدتا در سنین پایین تر بین ۵۵ تا ۶۵ سال رخ می دهد. اما آلزایمر زودرس موردی است که می تواند در افراد جوانتر به دلایل مختلفی از قبیل عدم تمرکز و مشغله های ذهنی رخ بدهد. آلزایمر در جوانی معضلی است که با راهکارهایی قابل درمان و جلوگیری است.

دکتر فاطمه طاهریان

ایشان دارای برد تخصصی بیماری های مغز و اعصاب هستند، همچنین در بیمارستان های رسول اکرم، فیروزگر، شریعتی و امام خمینی تجربه کاری داشته و سابقه درخشانی در حوزه بیماری های مغز و اعصاب و ستون فقرات داشته و حضور فعالی در کنگره های مطرح این حوزه از جمله کنگره مغز و اعصاب ایران، کنگره سردرد، کنگره تشنج و…داشتند. دکتر فاطمه طاهریان نزدیک به 10 مقاله isi در مجلات معتبر به چاپ رسانیده اند. در حال حاضر ایشان آماده خدمت رسانی در بیمارستان ها و کلینیک های متعدد و همچنین مطب شخصی جهت انجام معاینات و درمان بیماری ها هستند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار Restless Leg Syndrome یا RLS هست که جزو دسته بندی اختلالات خواب است . این اختلال علت قطعی شناخته شده ای ندارد. اما فرضیه ها حاکی از آن است که این اختلال به دلیل اختلال متابولیسم...

درمان اختلال بی خوابی

درمان اختلال بی خوابی

مشکلات بی خوابی در دنیای امروز بسیار بیشتر از گذشته شده است. این اختلالات توان انسان برای داشتن خوابی منظم را می گیرد. معمولا ریشه این مشکلات بسیاری از بیماری های زمینه ای است. وجود اضطراب و دل...

تنگی کانال نخاعی کمر و درمان آن

تنگی کانال نخاعی کمر و درمان آن

یکی از اختلالات و مشکلاتی که در گردن و کمر ایجاد می ‌شود تنگی کانال نخاعی می باشد. زمانی که بین دیسک های بین مهره‌ ای و دو مفصل فاست فرسایش ایجاد شود باعث ایجاد این مشکل می گردد. و در نهایت زائده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. معصوم

  با عرض سلام و خدا قوت.
  پدرم ۸۰ ساله و مبتلا به آلزایمر هستند. فروردین ۱۴۰۰ پس از شکستگی پا و جراحی در بیمارستان به کرونا مبتلا شدند. جراحی پا موفقیت آمیز بود اما متاسفانه از زمان کرونا تا کنون قادر به بلند شدن و حتی نشستن بدون کمک نیستند. همچنین غذای جامد اصلا نمیتوانند بخورند و صحبت هم نمیکنند. بسیار لاغر شده اند و علی رغم سرم، دارو و شربت های تقویتی و غذاهای مقوی مایع بسیار بی حال هستند. الان بیش از سه ماه است که حرف نمیزنند، روی پا نمی ایستند و قادر به قورت دادن غذای جامد نیستند.
  در کرمانشاه زندگی میکنیم. واقعا داره عذاب میکشه و من نمیدانم چه کاری میتوانم انجام دهم. ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • دکتر فاطمه طاهریان

   سلام، بعد از کرونا و با وجود سن بالا خیلی شایع است که فرد دچار ضعف و بیحالی بشود. باید مکمل های لازم بعد از ببیماری کرونا را استفاده کنید. برای مشاوره میتوانید از قسمت تماس با ما با پزشک در ارتباط باشید. و یا از طریق مشاوره آنلاین مستقیما از دکتر فاطمه طاهریان مشاوره بگیرید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *