دکتر فاطمه طاهریان / تشخیص و درمان بیماری های مغز و اعصاب / برای درمان انواع ام اس به چه پزشکی مراجعه کنیم؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

برای درمان انواع ام اس به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

ام اس از جمله بیماری های خود ایمنی است که روزانه به آمار مبتلایان آن افزوده می شود. این بیماری دارای انواعی است که باعث می شود با تفاوت هایی همراه باشند و افراد علائم و دوره های بیماری مختلف و متغیر را تجربه کنند.
در مقاله پیش رو در بخشی جدا و اختصاصی به انواع بیماری ام اس خواهیم پرداخت و به ارائه ویژگی های هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

بیماری ام اس

همانطور که گفته شد بیماری ام اس از جمله انواع بیماری های خود ایمنی است. در این بیماری با اختلال در سیستم عصبی بدن سرعت انتقال پیام های کاهش پیدا می کند، در نتیجه با علائمی در نواحی حسی وحرکتی در بخش های مختلف بدن همراه است.

در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدن به بافت های عصبی حمله می کند و باعث بروز اختلال در روند عملکرد طبیعی سیستم عصبی می شود.
بنابراین مبتلایان به بیماری ام اس دچار گزگز،بی حسی وکندی حرکات اندامها می شوند .درراه رفتن و حفظ تعادل مشکل دارندو ممکن است علائم ادراری داشته باشند.

انواع بیماری ام اس

بیماری ام اس دارای انواعی است که مهم ترین آن ها موارد زیر هستند:
عود کننده و پیشرونده: در این نوع ام اس در هر حمله بیماری پیشرفت تا جایی که دوره های عود بدون بهبودی خواهد بود.
پیشرونده اولیه: مبتلایان به این نوع ام اس به طور ممتد دچار وضعیت های وخیم تر می شوند. گاهی در طول سال های بیماری افراد در دوره های بهبودی و وضعیت ثابتی باقی می مانند اما به طور کلی، شدید تر شدن وضعیت بیمار به صورت صعودی بهمراه دوره های عود بیماری است.
عود و بهبود: از شایع ترین انواع ام اس نوع عود و بهبود است. در این نوع ام اس حملات حادی بروز پیدا می کنند و علائم در این دوره شدید می شوند. بعد از این حملات یک دوره بهبودی برای فرد حاصل می شود.
پیشرونده ثانویه: بیش از نیمی از افرادی که به نوع عود و بهبود بیماری ام اس مبتلا هستند پس از گذشت چند سال از این بیماری شاهد پیشروی بیماری شان خواهند بود. سرعت پیشرفت بیماری ام اس در پیشرونده ثانویه متغیر است.

علائم و نشانه های بیماری ام اس

مهم ترین نشانه های این بیماری از این قرار است:
خستگی دائمی و غیر قابل توجیه: مبتلایان به این بیماری به طور دائمی احساس خستگی، بیحالی و کسلی می کنند. همچنین افزایش دمای بدن باعث افزایش میزان احساس خستگی است.
احساس خستگی در بخش پاها در طی انجام فعالیت های جسمانی کوتاه مدت
سفت شدن عضلات
درد و گرفتگی در بخش عضلات
کاهش قدرت عضلات در ناحیه دست ها و پاها
ایجاد اختلالات در بخش ادراری و روده افراد مثل یبوست و بی اختیاری ادرار
اختلالات در بخش حواس: بی حس شدن اندام های مختلف بدن، احساس درد، کاهش میزان بینایی، بروز اختلالات در حس جنسی
متورم شدم ناحیه مچ پا
سرد شدن ناحیه کف پا
دو بینی
درد در بخش های پشتی چشم
از بین رفتن تشخیص تفاوت رنگ ها

بیشتر بخوانید
مایع مغزی نخاعی چگونه آنالیز می شود؟

انواع علل بروز بیماری ام اس

علل زیر زمینه را برای بروز این بیماری فراهم می کنند. مثل:
ژنتیک
استفاده از سیگار
افزایش وزن در دوران نوجوانی
بروز عفونت های ویروسی در بدن
کمبود نور خورشید و ویتامین دی در بدن
جنسیت: شاهد افزایش ابتلای در زنان به این بیماری هستیم و درصد مبتلایان در آقایان نسبت به زنان کمتر است.

صحبت های بهترین دکتر درمان ام اس را بشنوید

بهترین دکتر درمان ام اس

برای درمان ام اس باید به یاد داشته باشید که به بهترین متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. فردی که می خواهید برای درمان به او مراجعه کنید باید ویژگی هایی داشته باشد که به اختصار به آنها می پردازیم:

ویژگی بهترین متخصص ام اس در تهران

  • داشتن دانش و مهارت: بهترین متخصص ام اس باید به صورت کامل دانش و مهارت لازم در خصوص ام اس و راه های درمان و کنترل آن را داشته باشد. همچنین وی باید به صورت کامل به شرایط و نوع بیماری ام اس واقف باشد.
  • ارتباط موثر با بیمار: بهترین متخصص درمان ام اس باید بتواند با مریض خودارتباطی موثر برقرار کند تا بیمار با پزشک احساس راحتی داشته باشد و همه شرایط خودش را برای پزشک شرح دهد. وی باید حس اطمینان خاطر را برای بیمار خودش به وجود آورد.
  • دکتر باید صبور باشد: بیماری ام اس جز بیماری هایی است که برای درمان آن نیازمند صبر و بردباری بالاست. در صورتی که پزشک صبور باشد می تواند به خوبی این بیماری را کنترل کند. این بیماری در ذهن افراد بسیار ترسناک است و پزشک وظیفه دارد با صبوری بیماری را به بیمار معرفی کند تا ترس وی کم شود.
  • نحوه معاینه : اولی ترین و مهم ترین کاری که بهترین متخصص انجام می دهد، معاینه دقیق بیمار است. این نوع از بیماری نیازمند آن است تا با آزمایشات و آنالیز های مختلف تشخیص داده شود. پس معاینه اولیه و بررسی آزمایشات بسیار مهم هستندو شما با دقت به این موضوع می توانید بهترین دکتر درمان ام اس را برای خود یا اطرافیانتان بشناسید.

خاتمه
یکی از مهم ترین نکاتی که در خصوص بیماری ام اس وجود دارد تشخیص درست و بهنگام این بیماری است. زمانی که این بیماری زودتر تشخیص داده شود، می توان انواع اقدامات را در جهت کاهش سرعت پیشروی بیماری انجام داد. از سوی دیگر اقدامات مقابله ای برای کاهش علائم و بهبودی آن ها سریع تر انجام می شود.
از جمله راهکار های درمان و جلوگیری از پیشروی بیماری ام اس درمان دارویی باانواع مختلف داروهای خوراکی یاتزریق، توانبخشی، فیزیوتراپی، گفتار درمانی و کاردرمانی است. این دسته از اقدمات تا جدی زیادی می تواند روند بهبودی را در افراد سرعت بخشد و از بروز مشکلات احتمالی و از بین رفتن روحیه افراد جلوگیری کرد.

بیشتر بخوانید
مایع مغزی نخاعی چیست؟

دکتر فاطمه طاهریان

ایشان دارای برد تخصصی بیماری های مغز و اعصاب هستند، همچنین در بیمارستان های رسول اکرم، فیروزگر، شریعتی و امام خمینی تجربه کاری داشته و سابقه درخشانی در حوزه بیماری های مغز و اعصاب و ستون فقرات داشته و حضور فعالی در کنگره های مطرح این حوزه از جمله کنگره مغز و اعصاب ایران، کنگره سردرد، کنگره تشنج و…داشتند. دکتر فاطمه طاهریان نزدیک به 10 مقاله isi در مجلات معتبر به چاپ رسانیده اند. در حال حاضر ایشان آماده خدمت رسانی در بیمارستان ها و کلینیک های متعدد و همچنین مطب شخصی جهت انجام معاینات و درمان بیماری ها هستند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان تشنج در بزرگسالان

درمان تشنج در بزرگسالان

تشنج تغییراتی در فعالیت الکتریکی مغز می باشد. این تغییرات می تواند باعث علائم قابل توجه ای یا در موارد دیگر بدون علائم باشد. شاید برای خیلی از افراد در رابطه با درمان تشنج نیز سوال پیش آید، که جالب...

از میگرن چشمی چه می دانید؟!

از میگرن چشمی چه می دانید؟!

دیدن ستاره یا نورهای بسیار درخشان یا نقاط کور و سیاه کوچک بخشی از مواردی است که یک چشم پزشک ممکن است از بیمار خود بشنود. این علائم بسته به اینکه در هر دو چشم رخ می دهد یا خیر، اینکه معمولا بروز این...

مایع مغزی نخاعی چگونه آنالیز می شود؟

مایع مغزی نخاعی چگونه آنالیز می شود؟

مایع مغزی نخاعی یا همان CSF مایعی شفاف و بی رنگ است که در مغز و نخاع انسان وجود دارد. مغز و نخاع، سیستم عصبی مرکزی بدن را تشکیل می دهند. همه فعالیت‌هایی که ما  انجام می‌دهیم، توسط سیستم عصبی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *