الکل و میگرن

اگر مستعد ابتلا به سردردهای میگرنی هستید، نباید ارتباط الکل و میگرن را نادیده بگیرید. معمولا افرادی که در مصرف الکل زیاده روی می کنند، دچار چنین سردردی می شوند.

همچنین افرادی که مستعد هستند، باید از مصرف آن خودداری کنند تا از احتمال هرگونه عارضه مانند میگرن پیشگیری کنند.

در نهایت الکل را می توان یک محرک اصلی برای این دسته از افراد در نظر گرفت که به صورت درد شدید و ضربان دار در یک طرف سر خود احساس می کنند.

الکل و میگرن

چه ارتباطی بین نوشیدن الکل و میگرن وجود دارد؟

عوامل زیادی می تواند در ایجاد و عود سردرد میگرنی از جمله استرس در محل کار و تغییرات آب و هوایی نقش داشته باشد.

اما همانطور که گفتیم بین الکل و میگرن نیز ارتباط وجود دارد، در واقع می توان الکل را محرکی رایج برای میگرن در نظر گرفت که برای یک سوم افراد مستعد ابتلا به این عارضه رخ می دهد.

لازم به ذکر است که نقش الکل در ایجاد این نوع سردرد هنوز به طور کامل مشخص نشده است. الکل حاوی ماده شیمیایی به نام هیستامین است و همچنین منجر به تحریک سیستم ایمنی نیز می شود. در نتیجه فرد افزایش التهاب بیشتری را در سراسر بدن خواهد داشت.

ماده شیمیایی به نام اتانول از ماده اصلی الکل است. زمانی که این ماده به بدن وارد می شود، تبدیل به یک ماده شیمیایی شده که باعث این نوع سردرد می شود. 

همچنین اتانول نوعی ادرار آور طبیعی است. در نتیجه شما پس از مصرف اتانول، بیش از حد طبیعی ادرار می کنید. همه این موارد در نتیجه باعث می شود که دچار سردرد میگرنی شوید. اینگونه است که می توان الکل و میگرن را با یکدیگر مرتبط دانست.

میگرن و الکل

الکل چگونه منجر به کم آبی در بدن می شود؟

همانطور که گفتیم کم آبی بدن نیز یکی از عوامل اصلی در ایجاد این نوع از سردرد است، حال در ادامه به این موضوع می پردازیم که چگونه این نوشیدنی بدن را کم آب می کند.

الکل ادرار آور است، دیورتیک به هر ماده ای گفته می شود منجر به افزایش دیورز و همچنین دفع ادرار شود. نوشیدنی های الکلی حاوی یک دیورتیک طبیعی به نام اتانول است.

با وارد شدن اتانول در بدن دو اتفاق رخ می دهد، یک مورد به این صورت است که به عنوان یک گشاد کننده عروق در بدن عمل می کند و در صورتی که بیش از حد مصرف شود با دفع مواد معدنی، نمک و ویتامین های مورد نیاز بدن منجر به عدم تعادل شیمیایی در بدن می شود.

همچنین الکل تخمیر شده در بدن نیز می تواند حملات میگرنی را به دنبال داشته باشد. به این دلایل نمی توان ارتباط الکل و میگرن را نادیده گرفت.

میگرن ناشی از مصرف الکل چه علائمی دارد؟

الکل می تواند منجر به دو نوع سردرد شود که هر دو مورد را کاملا توضیح خواهیم داد:

در یک مورد به این صورت است که طی نیم ساعت تا سه ساعت پس از نوشیدن الکل دچار سردرد میگرنی می شوید. برای اینکه چنین حالتی رخ دهد، لزوما نباید مقدار زیادی از این نوشیدنی مصرف کرده باشید.

برخی از افراد تنها با نوشیدن یک یا دو لیوان شراب دچار چنین عارضه ای می شوند.

مورد دیگر سردرد به این صورت است تا زمانی که سطح الکل خون به حالت عادی باز می گردد مشکلی احساس نمی کنید، به این نوع سردرد تاخیر الکلی DAIH گفته می شود.

این نوع گاهی تا صبح پس از نوشیدن نیز در فرد رخ نمی دهد. امکان ایجاد سردرد تاخیری برای هر فردی وجود دارد؛ اما افرادی که سابقه میگرن دارند بیشتر در معرض آن هستند. به این صورت می توان الکل و میگرن را با یکدیگر مرتبط دانست.

علائم میگرن

چه درمانی دارد؟

یکی از راهکارهای درمانی تزریق بوتاکس برای درمان میگرن است. برای درمان سردرد ناشی از مصرف الکل مهم ترین موردی که باید در نظر داشته باشید، میزان مصرف نوشیدنی است. قطعی ترین راهکار درمانی، خودداری از مصرف الکل است.

اگر با هر بار میزان مصرف الکل دچار سردرد می شوید، باید از مصرف آن خودداری کنید. راهکار دیگری که برای جلوگیری وجود دارد به شرح زیر است:

  • همراه با غذا بنوشید، به این صورت احتمال ایجاد چنین عارضه ای کمتر می شود.
  • زمانی که استرس دارید؛ الکل مصرف نکنید چرا که در این صورت احتمال ایجاد این عارضه افزایش پیدا می کند.
  • بدن خود را هیدراته نگه دارید.
  • استراحت کنید یا در یک اتاق تاریک باید بخوابید.
  • مدیتیشن، ماساژ و یوگا را امتحان کنید.

در طول حملات میگرنی می توان الکل نوشید؟

طبیعتا بسیاری از افراد در صورت داشتن چنین مشکلی تمایل به نوشیدن الکل ندارند؛ اما به طور کلی توصیه می شود در صورت داشتن چنین سردردی از مصرف الکل خودداری کنید.

گاهی حملات میگرن می تواند چندین ساعت یا حتی چندین روز پس از کاهش درد مجدد ادامه داشته باشد. در حالت کلی نوشیدن الکل در چنین وضعیتی احساس بدتری در شما ایجاد می کند و حملات را نیز طولانی تر خواهد کرد. 

بنابراین توصیه می شود تا زمانی که در حالت خوب و نرمال نیستید، از مصرف الکل خودداری کنید تا مانع ارتباط الکل و میگرن شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *